Resveratrol, lipoik asit ve vitamin C 'nin tip-1 diyabetli sıçanların karaciğer böbrek ve eritrositlerinde lipofilik vitaminler kolesterol ve yağ asidi bileşimi üzerine etkileri
The efefcts of resveratrol, lipoic acid and vitamin C on lipophilic vitamins, cholesterol and fatty acid composition in liver, kidney and erythrocytes of type-1 diabetic rats
- Tez No: 222088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada streptozotosin (STZ) uygulanan Wistar albino cinsi erkek sıçanların eritrosit, karaciğer ve böbrek kolesterol, ADEK vitaminleri ile yağ asidi düzeyleri üzerine resveratrol, ?-lipoik asit ve vitamin C nin etkileri araştırıldı. Araştırmada, 50 adet 2 aylık erkek Wistar Albino rat rasgele seçilerek 5 gruba ayrılmış, bazal diyetle beslenen grup Kontrol grubunu, bazal diyetle beslenen ve intraperitonal olarak 55 mg/kg STZ uygulanan grup Diyabet (D) gubunu, bazal diyetle beslenen ve STZ uygulanan ve intraperitonal olarak 50 mg/kg lipoik asit uygulanan grup Diyabet +Lipoik asit (D+LA) grubunu ve bazal diyetle beslenen, STZ uygulanan ve intraperitonal olarak 30 mg/kg resveratrol uygulanan grup Diyabet +Resveratrol (D+R) grubunu, bazal diyetle beslenen ve STZ uygulanan ve intraperitonal olarak 50 mg/kg Vitamin C uygulanan grup ise Diyabet + Vitamin C (D+VC) grubunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of resveratrol, ?-lipoic acid and vitamin C on erythrocyte, liver and kidney cholesterol, ADEK vitamins and the fatty acid levels of Wistar Albino rats which were injected with streptozotocin (STZ). In the study, 50 2-month-old male Wistar Albino rats were randomly selected and divided into 5 groups. The control group consisted of the rats receiving a basal diet; the Diabetes (D) group consisted of the rats receiving a basal diet and a 55 mg/kg intraperitoneal STZ injection; the Diabetes + Lipoic acid (D +LA) group consisted of the rats receiving a basal diet, STZ and a 50 mg/kg intraperitoneal lipoic acid injection; the Diabetes + Resveratrol (D+R) group consisted of the rats receiving a basal diet, STZ and a 30 mg/kg intraperitoneal resveratrol injection and finally the Diabetes +Vitamin C (D +VC) group consisted of the rats receiving a basal diet, an STZ injection and a 50 mg/kg intraperitoneal Vitamin C injection.