Dereboğazı(Isparta) yöresi tras yataklarının özellikleri
  1. Tez No: 22213
  2. Yazar: GÜLAY SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET: İsparta 'nxn güneyi ve batısında geniş bir yayılım gösteren pliyosen yaşlı proklastik istif içerisinde ig- nimbiritler (TRAS) bulunur. Traki-andezitik bir volkaniz- maya bağlı olan tras düzeyinin kalınlığı 20 - 150 m. ara sında değişim gösterir. Tras feldspatlar (sanidin, albit, oligklas), piroksen, amfibol, biyotit ve opak mineralleri ile bir cam matriksten oluşmuştur. Bunlarla birlikte farklı kayaç kırıntıları ile yer yer kömürleşmiş bitki kalıntıları da tras düzeyinde bulunan diğer önemli bile şenlerdir. Dereboğazı Yöresi trasının çimento katkı maddesi olarak kullanımındaki en önemli özelliklerden biri olan 2 puzolanik aktivitesi ortalama 103 Kgf/cm dir. Bu değer standart değerin iki katıdır. Ayrıca standartta 3000 2 cm /gr olarak verilen Blaine değeri, araştırılan tras ör- 2 neklerinden ortalama 7630 cm /gr değerine ulaşmaktadır. 3 Özgül ağırlık 2,49 gr/cm, camsı faz oranı ise % 40 dır. Trasın kimyasal bileşiminde bulunan SiO + Al O + Fe O 2 2 3 2 3 toplamı % 74 ile 84 arasında, MgO % 0,27 ile 0,76, SO % 3 0,0 ile 0,30 arasında değişim göstermektedir. Bu değerler standart değerlere çok uygundur. Yapılan araştırma ile; Dereboğazı trasının geniş yayılımı, rezervi ve tüm diğer özellikleri ile ekonomikliği çimento katkı maddesi olarak kullanıma çok uygun olduğunu göstermiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ignimbrite (trass) occurs quite spreadly with in the proclastic deposite of pliocene age in the southern and western of İsparta. The level of trass depends on a trachiandesite volcanizm and it's thickness which changes between 20- 150m. Trass contains the matrix of glass which composed of feldspar (orthoclase, sanidine, albite) py- roxsene, amfibole, biotite and opac minerals. In addition to various rock pieces, localy carbonized plant remains are other components of the trass level. The most important feature of the Derebogazi trass which is used as supplement material in cement pro duction has very high puzolonic activity degree. This 2 value is 103Kgf/cm which is high twice of standart va- 2 lue. The Blaine value which is given as 3000cm /gr at 2 standarts for studied specimens is found 7630cm /gr. Spe- 3 cific gravity of trass is 2.49gr/cm and glasslike phase is 40 %.The total amount of SiO + Al O + Fe O which 2 2 3 2 3 are taking place at the content of sample trass is betwe en 74-84 %, however MgO 0.27-0.76 %, SO 0.0-0.30 %. The 3 values are very suitable to standart values. In this study we tried to explain; width wide distribution and reserve of the Derebogazi Trass which is very useful and economic as supplementary material in ce ment production with it's all specialities. VII