Köprüçay ırmağının Eğirdir Gölü'ne dökülen kolunda su kalitesi değişimi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 22214
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Köprüçay Irmağının kolu olan ve Eğirdir Gölüne dökülen Aksu Deresinin kaynağından Eğirdir Gölüne kadar olan bölümünde, su kalitesinin değişimini incelemek amacıyla, su kalitesi açısından önemli parametreler analizlenmiştir. Ar aştırma Kasım, 1990 - Haziran, 1991 periyodunu kapsamak tadır. Aksu Deresi boyunca seçilen VI istasyondan ayda bir olmak üzere su örnekleri alınmıştır. Standard yöntemlere uygun olarak alınan ve korunan örneklerde, Na, K, Ca, Mg, Cl, HCO-, C0;~, S0= iyonlarının değişimleri ile pH ve elektriki iletkenlik 3 4 değerleri ölçülmüştür. Bunlardan yararlanılarak toplam sertlik, suda çözünmüş katılar, asit bağlama gücü hesaplanmıştır. Sodyum absorbsiyon oranı ve elektriki iletkenlik değerleri dikkate alınarak Aksu Deresinin su sınıfı belirlenmiştir. Su ürünleri açısından önemli parametreler olan sıcaklık, oksijen doygunluğu, organik madde, bulanıklık, askıda katı madde ölçümleri yapılmış, ayrıca nitrit, nitrat, fosfat, silis tayinleri yapılarak besleyici elementler açısından suyun yapısı hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Bulgular, Eğirdir Gölü su kalitesi bulgularıyla karşılaştırı larak, Aksu Deresi suyunun Eğirdir Gölü su kalitesine etkisi irdelenmiştir. Yapılan ölçümler ve değerlendirmeler sonunda, bu suda sertliğin ve tuzluluğun az olduğu, suyun TA sınıfında olduğu, kaynağında yumuşak ve içilebilir nitelikte olan suyun göle kadar ilerlediği aşamalarda fazlaca kirlenmediği, Aksu Deresi suyunun özellikle kaynağa ydkın kesimlerinde' alsbalık yetiştiriciliğine uygarı olduğu, Eğirdir Gölüne olumsuz bir etkisi olmayacağı ve besleyici element açısından gölü fazlaca etkilemeyeceği tespit edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, water quality changes of Aksu Stream, one of KöprUçay River's branch which is artificially connected to Lake Eğirdir, form its source to the inlet point to Eğirdir Lake were investigated by analyzing water quality parameters. Water samples, along the stream from six stations were taken monthly between Nowember 1990 and June 1991. The samples + + ++ were taken and preserved by the standart methods. Na, K, Ca, Mg, CI, HCO, C0~, SO" are analyzed and pH, elektrical conduc- 3 3 4 tivity (EC) were measured. By using this values total hardness, total disolved solids and total alkalinity as (SBV) were calculated, according to natrium absorbtion ratio (NAR) and elektrical conduc tivity (EC) water class of Aksu stream was evaluated. Temperature, disolved oxygen, organic matter, turbidity, floating solid matter, which are important parameters for fisheries, were measured and nutritive elements such as nitrit, nitrat, phosphat and silica were analyzed also. Chemical productivity of the stream water was evaluated. The result of the stream's water quality analysis were compared with Eğirdir Lake's quality values and possible effects of the stream on Eğirdir Lake were disscussed. The results of analysis and calculations showed that the stream water's hardness is very low, salinity is neiglible, water belongs to T A water class, stream water is very soft and drinkable there is no pollution yet at the stream. It is concluded that upper parts of Aksu Stream are valuable for trout farming, neither pollution nor enrichment effects of nutritive elements are expected on Eğirdir Lake. VII