Bebek orijinli Lactobacillus spp. kullanarak probiyotik dondurma üretimi ve depolama süresince probiyotik bakteri canlılığı ile diğer bazı özelliklerin belirlenmesi
The production of probiotic ice cream using infant originated Lactobacillus spp. and determination of viabilty and some other characteristics during the storage period
  1. Tez No: 222190
  2. Yazar: KEMAL TOKUÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu arastırmada, bebek orjinli L. fermentum IF15, L. fermentum IF14, L. paracasei ssp. paracasei IF11, L. paracasei ssp. paracasei IF10, L. paracasei ssp. paracasei IF8, L. rhamnosus IF6, L. rhamnosus IF3, L. rhamnosus IF2, L. rhamnosus IF4 ve kontrol örnegi olarak L. bulgaricus, S. thermophilus ile kombine edilerek probiyotik dondurmalar üretilip, -25°C'deki 6 aylık depolama süresince canlılık ve diger bazı duyusal, fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri incelenmistir. Depolamanın baslangıcında L. fermentum IF14 hariç bütün çesitler 106 kob/g ve üzerinde canlılık göstermislerdir. Lactobacillus spp. açısından en yüksek sayı 7,2x107 kob/g ile L. paracasei ssp. paracasei IF11'de elde edilirken, en düsük deger 6x105 kob/g ile L. fermentum IF14'de elde edilmistir. Depolama baslangıcındaki en yüksek S. thermophilus sayısı 8x107 kob/g, en düsük deger 4x106 kob/g olarak saptanmıstır. Altı aylık depolama süresince dondurma örneklerinin Lactobacillus spp. ve S. thermophilus sayılarında düsüsler gözlenmistir. En fazla düsüs kontrol örneginde (L. bulgaricus + S. thermophilus) olusmustur. Probiyotik ürünler için kritik sayı olarak belirtilen 106 kob/g sayısını Lactobacillus spp. açısından baslangıçta L. fermentum IF14 hariç bütün örnekler saglarken, depolamanın sonunda L. paracasei ssp. paracasei IF11, L. paracasei ssp. paracasei IF10, L. paracasei ssp. paracasei IF8, L. rhamnosus IF6 ve L. fermentum IF15 saglamıslardır. S. thermophilus sayıları açısından depolamanın baslangıcında tüm örnekler, depolamanın sonunda kontrol örnegi (L. bulgaricus + S. thermophilus) ve L. fermentum IF14 + S. thermophilus dısında tüm örnekler 106 kob/g sayısını saglamıslardır. Depolama süresince örneklerin Lactobacillus spp. ve S.
Özet (Çeviri)
In this research, activities and some other sensory, physical, chemical and microbiological properties during the 6 months storage period at -25°C of the probiotic ice cream which was produced by different culture combination of infant originated L. fermentum IF15, L. fermentum IF14, L. paracasei ssp. paracasei IF11, L. paracasei ssp. paracasei IF10, L. paracasei ssp. paracasei IF8, L. rhamnosus IF6, L. rhamnosus IF3, L. rhamnosus IF2, L. rhamnosus IF4, and L. bulgaricus, S. thermophilus as the control samples, were examined. At the beginning of the storage period all the cultures, except L. fermentum IF14 showed 106 kob/g and over activity. The highest value in terms of Lactobacillus spp. was showed in L. paracasei spp. paracasei IF11 with the value 7.2x107 cfu/g and the lowest value was showed in L. fermentum IF14 with 6x105 cfu/g in terms of S. thermophilus number, the highest value at the beginning of storage period was determined as 8x107 cfu/g and the lowest value as 4x106 cfu/g. During the six months storage period a dramatic reductions has been observed in Lactobacillus spp. and S. thermophilus values of ice cream samples. The maximum reduction occurred in control sample (L. bulgaricus + S. thermophilus). At the beginning, all the samples except L. fermentum IF14 have reached 106 cfu/g value which is critical for the probiotical products in term of Lactobacillus spp., while at the end of storage period, L. paracasei ssp. paracasei IF11, L. paracasei ssp. paracasei IF10, L. paracasei ssp. paracasei IF8, L. rhamnosus IF6 and L. fermentum IF15 have reached this value. In terms of S. thermophilus value, all the samples at the beginning and at the end of storage period all the samples except control sample (L. bulgaricus+S. thermophilus) and L. fermentum IF14+S. thermophilus have reached the 106 cfu/g value. During the storage period, the difference among the Lactobacillus spp. and S.