Pnomatik transportda toz tutucuların yeri ve un fabrikaları için jet filtre uygulaması
The Place of holding-dust machines in pnomatic transportation and the fields of application of jet filters for flour mills
  1. Tez No: 22221
  2. Yazar: YILMAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET PNOMATİK TRANSPORT 'DA TOZ TUTUCULARIN YERİ VE UN FABRİKALARI İÇİN JET FİLTRE UYGULAMASI Filtreler.her alanda çok yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Filtre; ortamı ile filtre edilecek maddenin hali (katı, sıvı veya gaz) bize filtreleri genel olarak sınıflandırır. Takdim edilen çalışmada gaz ortam içerisindeki katı partikülleri ayırmak için yapılan filtrasyon işlemini inceleyeceğiz. Filtrasyon devamlı veya ara verilerek yapılır. Devamlı olarak yapılan filtrede süzücü ortam olarak kullanılan maddenin (elyaf) zamanla gözenekleri tıkanacağı için süzme işlemini yapamaz. Filtre verimi ve basıncı düşer. Filtre verimini artırmak ve filtrasyon işleminin devamlı olarak yapılmasını sağlamak için süzücü ortamın temizlenmesi gerekir. Temizleme ani olarak gönderilen pulslar şeklindedir. Gönderilen hava kuru ve rutubetsiz olmalıdır. Çevreyi kirletmemek ve ekonomik değeri olan mikron mertebesin deki çok küçük katı partikülleri, düşük basınçlı gaz ortam ( hava ) içerisinden ayırmak ve onları bir araya toplamak için verimlerinin yüksek olmasından dolayı ters hava akımıyla temizlenen jet pulse filtreleri kullanacağız. Temel prensip katı partikülleri askı halinde bulundukları gaz ortam içerisinden ayırmaktır. Partikülleri yakalamanın üç metodu Atalet, Difizyon ve Tutulma (batma) 'dır. Atalet prensibi ile çalışan en basit filtre siklonlardır. Büyük partiküller atalet prensibi ile çalı şan siklonlarda tutulur. Düşük hızlarda ataletin etkisi büyüktür. Hızın difizyon etkisi azalırken, tutulma (batma) büyür. Batmadaki artış filtre veriminin düşmesine sebep olur. Batma önemli bir sorundur ve giderilmesi gerekir. Artan elyaf sıklığı ile basınç düşer ve verim artar. Elyaf yüzeyindeki katı partiküllerin tortu birikintisi direncin artmasına sebep olur. Direnç ve gaz hızını azaltmak için yüzey alanı büyültülür. Bu da kuruluş maliyetini artırır ve fazla yer kaplar. Sürekli olarak yapılan filtrasyon işlemlerinde karşı hava ile temizlenen çantalı filtrelerin az yer kapladıkları ve çok küçük parti küllerin yakalanmasında verimlerinin çok yüksek olması nedeniyle gıda ve diğer alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Özellikle yüksek hızlarda ve düşük basınçlarda kullanılırlar. Ortamın ve partikülün özelliği dikkate alınarak yapılan özel elyaflar yardımıyla filtreler iyileştirilmiş, çantaların ömrü ve verimi artırılmıştır. Burada özellikle gıda sektöründe kullanılan filtreleri inceleyerek, ekonomik değeri olan partiküllerin tutulmasına çalışarak tesisin maliyetini düşürmek temel amaçtır. Filtrasyon teorisi hakkında bilgi vererek, Un fabrikasındaki verim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PLACE OF HOLDING-DUST MACHINES IN PNOMATIC TRANSPORTATION AND THE FIELDS OF APPLICATION OF JET FILTERS FOR FLOUR MILLS Filters appear in all industrial areas widespreadly. They are categorized aocrdmg to it's and filtered matters' (i.e. solid, liquid or gas forms) structers. In this project filtration process runs either continuously or by giving some pauses. As in continuous filtration the holes of the material (e.g. fibre) in filter area will have choked up after a while ; Therefore filtration can not go on longer. Moreover, efficiency and pressure fall. To increas the efficiency and to make process continuously the filtration area should be cleaned. Either natural or artificial fibrous are used for filter materials. Cleaning is done by sending sudden pulses. This sending air pulses should be dry (without humudity). To sellect and remove very small micron particles having econo mic value, in air with little pressure and not to dry the environment we use bag jet pulse filters as they have high efficiency and can be cleaned by flowing air back. The basic principle is to sellect static solid particles in air. There are three main methods; inertia, Diffision and Penetration. Cyc lones are the simple filters working by the help of inertia principle. Larger particles are removed by these cyclones. At low velocities the effect of inertia is getting bigger. By decreasing the air velocity the penetration rises while the effect of diffision is dropping. The increas in penetration causes a decline for the efficiency of filter. Penetra tion is an important matter so it has to be removed. Pressure can be rised by increasing the packing density of fibrous. Deposition of solid particles on fibrous filters causes an increas in resistance. The sur face area is enlarged for decreasing the resistance and the air velocity. As a result,the financial of foundation of institute increases and it covers a large area. In continuous filtration bag filters, cleaned by flowing air back, cover small area and it's efficiency in removing micron particles is higher. Therefore they are used in food and other areas widespreadly. Especially, they are used at high velosities and low pressures. With the help of special fibrous against gases' and particles' properties filters have been developed; the life and the efficiency of bags have been increased. -IX-In this project especially for food sectors filters are exa mined. Particles having economic values are tried to be removed. The information about filtration theory and it's efficiency are explained according to the financials of foundation and running. -X-