Antalya ve çevresinde doğal olarak yetişen bazı bitkilerin fungitoksit potansiyellerinin araştırılması
The Investigations on the fungitoxic potentials of some plants occuring naturally around and in Antalya
  1. Tez No: 22219
  2. Yazar: CAHİT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YEĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Antalya ve çevresinde doğal olarak yetişen ve yöre halkının bazı hastalıklarını tedavi etmek için kullandıkları bitkilerden Thymbra spicata L. (karabaş kekik), Satureja thymbra L. (kekik), Laurus nobilis L. (defne), Salvia fruticosa Miller (Adaçayı -El maçayı), inula vlscosa Ait. (Anduzotu), Mentha spicata L. (Yarpuz), M. piperita L. (Nane), Nerium oleander L. (Zakkum), Euphorbia characias (sütleğen) 4 toprak-kökenl i bitki fungal hastalık etmenleri karşı (Fusarium monöliforme, Rhizoctonıa solani, Sclerotinla sclerotiorum ve Phythophthora capsici ) fungitoksik potansiyelleri için araştırılmıştır. Bitkilerin tüm içeriklerini ihtiva eden besi ortamında test edilen fungusların misel gelişmelerini engelleme oranlarının zamana ve bitki miktarına bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Bitkilerin besi ortamında %6.4'lik konsantrasyonunun fungusların misel gelişmeleri üzerindeki fungitoksik etkilerinin, genellikle zamana bağlı olarak azaldığı gözlenmiştir. Bitkilerin tüm içerikleri, uçucu yağları ve bazı uçucu yağ bileşenlerini içeren besi ortamlarında, miktarlarının artması ile fungusların misel gelişmelerini engelleme oranlarının arttığı görülmüştür. Bitkilerin tüm içerikleri ve uçucu yağları ile yapılan denemelerin sonuçları benzer olmuş ve yapılan çalışmalarda en fazla fungitoksik etkiyi gösteren bitkiler, sırasıyla T. spicata, ş. thymbra. L. nob iliş, î. viscosa, M. spicata ve ş_. fruticosa olmuştuştur. Bitkilerden elde edilen uçucu yağların test edilen funguslar üzerinde gaz etkisini araştırmak için yapılan çalışmalarda da, en fazla fungitoksik etkiyi kekik uçucu yağları göstermiş ve test edilen tüm fungus türleri üzerinde fungisidal etki yaptığı görülmüştür. Diğer bitkilerden ise M. spicata uçucu yağı R. solani ve P. capsici, L. nobi 1 is ve ş. fruticosa uçucu yağları P. capsici üzerinde fungisidal etki yaparken, bu uçucu yağlar diğer fungus türleri üzerinde, ayrıca i. viscosa uçucu yağının tüm VIIIfungus türleri üzerinde fungistatik etki yaptığı bulunmuştur. M. piperita, N. oleander ve E. characlas ise en düşük fungitoksik etkiyi gösteren bitkiler olarak bulunmuş ve bu bitkilerin bir ya da iki fungus üzerinde düşük oranda fungitoksik etki gösterdiği saptanmıştır. Denemelerde kullanılan bitkilerin uçucu yağlarının bazı bileşenleri de funguslar üzerinde denenmiş ve en fazla fungitoksik etkiyi, sırasıyla kavrakrol, timol, mentol, karvon ve alantolakton göstermiştir. Denemelerimizde kullanılan uçucu yağların fungitoksik etki gösteren fraksiyonlarının belirlenmesi amacıyla ince tabaka kromotografi yöntemi kullanılmış ve bu yöntem ile yapılan çalışmalarda, T. spicata uçucu yağının fungitoksik etki gösteren bileşeninin kavrakrol ve S. thymbra uçucu yağının fungitoksik etki gösteren fraksiyonunun ise timol olduğu bulunmuştur. Diğer uçucu yağların fraksiyonlarının ve denemelerimizde kullanılan uçucu yağ bileşenlerin fungitoksik etkileri bu yöntem yardımı ile belirlenememiştir. Bitkilerin tüm içerikleri, uçucu yağları ve bazı uçucu yağ bileşenlerinin test edilen funguslar üzerinde etkileri de farklı olmuştur. Elde edilen tüm sonuçlara göre en duyarlı fungus P. capsici olurken, en dayanıklı fungus ise Ş. sclerotiorum olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“ The Investigations on The fungitoxic Potentials of some Plants occurring naturally around and in Antalya ”Thymbra spicata L., Satureja thymbra L., Laurus nobil is L., inula viscosa Ait., Salvia fruticosa Miller, Mentha spicata L., M. piperita L., Nerium oleander L. and Euphorbia characias are used to cure some diseases of people and naturally occur around Antalya. The plant extracts from these plants were studied on the most common soil -borne diseases encountered in many plants. It was observed that inhibition rates of mycelium growth of fungi were changed, depending on incubation periods of fungi and the extract concentration of plants in medium. It was found that inhibition rates of fungi were decreased during incubation periods and in contrast, were increased by the extract concentration of plants in medium. In this studies conducted with the volatile oils and other extracts of plants, the efficiencies obtained were the same and of these, the most effective plant extracts were T. spicata. Ş. thymbra, L. nobi lis, t^. viscosa, M. spicata, S_. fruticosa, respectively. When the volatile oils from the most effective six plants were given 0.1 ml to filter papers placed in petri dishes to investigate the vapour effects of them, thyme species were the most effective and they exerted fungicidal effect on all fungi species tested. The volatile oil of M. spicata has a fungicidal effect to R. solani and P. capsici and those of L. nobi 1 is and S_. futlcasa has a fungicidal effect only to P. capsici, but has fungistatic effect to all other fungi species tested. The volatile oils of I. viscosa has also the same effect to all of the fungi species tested. Some components of volatile oils used in this experiment were studied on the same fungi and the order of fungitoxicity of these components were cavracrol, thymol, menthol, carvon and alontolacton respectively.The methods of Thin Layer Chromotography were used to determine the fraction of the volatile oils showed the fungitoxic effect on fungi. It was found that the fungitoxic component of volatile oil of T. spicata was cavracrol and that of S. thymbra was thymol. It was not possible to detect fungitoxic effects of the rest of the fractions of volatile oils and other components by using this method. The all extracts of plants, volatile oils and some components of them showed different effects on fungi species tested. According to the results obtained in these studies, p. capsici was the most sensitive fungus, while the most resistant fungus was £3. sclerotlorum.