Saprolegnia türlerine karşı bazı tıbbi bitkilerin esansiyel yağlarının antifungal aktivitesi
Antifungal activity of essential oils of some medicinal plants against Saprolegnia species
- Tez No: 309660
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Saprolegnia cinsi akuatik mantarlar gökkuşağı alabalığı kuluçkahanelerinde ekonomik kayıplara neden olan Saprolegniasis hastalığının etkenidir. İşletmelerde özellikle üretim döneminde bu hastalığa karşı etkili olarak kullanılan Malaşit Yeşili' nin tedavilerde yasaklanması nedeniyle özellikle anaç balık kayıpları ortaya çıkmıştır. Bu nedenle mantar hastalıklarının tedavisi için güvenilir ve ekonomik alternatif ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada, ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgesinden toplanan kekik türünün (Thymbra spicata, Origanum onites, Satureja tymbra) uçucu yağları elde edilerek GC-MS ile bu uçucu yağların bileşenleri tespit edilmiş ve bilim dünyasında ilk defa Saprolegnia parasitica izolatları (Aksu bölgesi yumurta izolatı A1, Eğirdir bölgesi yumurta izolatı E1 ve su izolatı S1) için antifungal etkileri disk difüzyon ve tüp dilüsyon teknikleri ile tespit edilmiştir. Yağ bileşenleri bakımından, her üç kekik türünde de karvakrol bileşeninin en yüksek oranda (Thymbra spicata %82,68, Origanum onites %82,24, Satureja tymbra %52,38) bulunduğu tespit edilmiştir. Karvakrol içeriği yüksek olan Thymbra spicata (MIC 50 µl/ml, MLC 250-500 µl/ml) ve Origanum onites (MIC 10-25 µl/ml, MLC 500 µl/ml)' in antifungal etkisinin Satureja tymbra (MIC 100 µl/ml, MLC 500 µl/ml)' ya göre daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca disk difüzyon testi sonuçlarına göre, bitkilerden elde edilen uçucu yağların sudan izole edilen S. parasitica izolatı üzerinde yumurtalarda enfeksiyon etkeni olan S. parasitica izolatına göre daha etkili olduğu bulunmuştur (p?0.05). Sonuç olarak, Saprolegniasis hastalığı etkeni S. parasitica mantar türüne karşı test edilen her üç kekik türünün de antifungal ajan olarak kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aquatic fungus in the genus Saprolegnia is factor of Saprolegniosis disease that causes economic losses in the rainbow trout hatchery. Especially broodstock fish losses due to prohibition the using of ?Malachite Green? at effective treatments against the disease in farming especially at manufacturing period has emerged. Therefore reliable and economically alternative products is needed for treatment of fungal diseases.In this study, essential oils of tyme species (Thymbra spicata, Origanum onites, Satureja tymbra) collected from Aegean and Mediterranean region of Turkey were obtained and component of essential oils determined by GC-MS. Antifungal effect of essential oils against S.parasitica isolates (egg isolates from Aksu region A1, egg isolates from Egirdir region E1, water isolates S1) were detected by disc diffusion and tube dilution assays for the first time in Science. In point of oil component, carvacrol (Thymbra spicata 82.68%, Origanum onites 82.24%, Satureja tymbra 52.38%) were detected the highest rate at each of the three species of thyme. It was detected that antifungal effects of Thymbra spicata (MIC 50 µl/ml, MLC 250-500 µl/ml) and Origanum onites (MIC 10-25 µl/ml, MLC 500 µl/ml) with a high content of carvacrol rate are the better than Satureja tymbra (MIC 100 µl/ml, MLC 500 µl/ml). Also essential oils extracted from plants are more effective on S. parasitica isolates which obtained from water than S. parasitica isolates which cause infection in eggs according to the disc diffüsion assay result (p?0.05). As a result, each of the three species of thyme that tested against S. parasitica which is factor of Saprolegniosis disease can be used as an antifungal agent.