Çevresel metal kirliliğinin belirlenmesinde biyo-indikatör olarak biyo-kollektörlerin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficiency of bio-collectors as bio-indicators for the determination of environmental metal pollution
- Tez No: 222216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, problu ve banyolu ultrasonik liçing tekniği kullanılarak, çevresel metal kirliliğinin izlenmesi ve kirletici kaynakların belirlenmesi için bir izleme modeli olarak Pinus sylvertris L. (Sarı Çam), Picea orientalis L. (Doğu Ladini)(Pinaceae), Robinia pseudoacacia L. (Yalancı Akasya)(Fabaceae), Morus rubra L. (Sarkık Dut) (Moraceae), Thuja orientalis L. (Doğu Mazısı)(Cupressaceae), Aesculus hippocastanum L. (At Kestanesi)(Hippocastaneceae), Lolium perenne (Çimen)(Poaceae), Acer negundo L. (Dişbudak yapraklı Akçaağaç)(Aceraceae) ve Juniperus sabina (Sabin Ardıcı)(Cupressaceae) gibi biyo-kollektörlerin etkinliğinin araştırılması ve biyo-kollektörlerin birbiri arasındaki istatistiksel ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca biyo-kollektörlerin kuru-yaş ve öğütülmüş-öğütülmemiş pozisyonlardaki etkinlikleri incelenmiştir. Genel olarak Dişbudak Yapraklı Akçaağaç, At Kestanesi, Doğu Ladini, Yalancı Akasya ve Çimen' in daha etkin biyo-indikatör olduğu bulunmuştur. Biyo-kollektörlerin ultrasonik problu yöntemle analize hazırlığında yaş biyo-kollektör kullanımı ve öğütmenin daha etkin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the efficiencies of bio-collectors such as Pinus sylvertris L., Picea orientalis L.(Pinaceae), Robinia pseudoacacia L.(Fabaceae), Morus rubra L. (Moraceae), Thuja orientalis L.(Cupressaceae), Aesculus hippocastanum L. (Hippocastaneceae), Lolium perenne (Poaceae), Acer negundo L.(Aceraceae) and Juniperus sabina (Cupressaceae) as a tracing model for determining pollutant sources and monitoring environmental metal pollution by using an ultrasonic leaching technique with probe and bath cleaner as well as to determine the statistical relationship between bio-collectors. Besides, efficiencies of bio-collectors conditioned as dry and wet (fresh) and also grinding and non-grinding condition of bio-collectors were studied. Generally, A. negundo, A. hippocastanum, P. orientalis, R. pseudoacacia and L. perenne have been determined as more effective bio-indicators. When bio-collectors were prepared for analysis by using ultrasonic probe technique, fresh bio-collectors and grinding were proven to be more effective.