Ahşap yüzeylerde kullanılan nanoteknolojik verniklerin dayanım özelliklerinin diğer vernik sistemleriyle karşılaştırılması
Comparison of conventional varnishes with nanolacke uv varnish with respect to resistance properties
- Tez No: 222227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Vernik uygulanmış ahşap malzeme yüzeylerinin, dış ve iç kullanım ortamlarında uzun süre dayanıklı kalabilmesi, üzerlerindeki vernik katmanının maruz kalacağı olası fiziksel, mekaniksel ve kimyasal etkilere karşı göstereceği dirence bağlıdır. Bu araştırmada, Türkiye boya ve vernik endüstrisinde faaliyet gösteren bir üretici firmanın geliştirdiği ve 21. yüzyılın teknolojisi olarak kabul edilen nanoteknoloji ürünü bir vernik olan ?nanolacke ultraviyole vernik?, piyasada yaygın olarak kullanılan diğer konvansiyonel vernik sistemleri ile bazı kuru film direnç özellikleri bakımından karşılaştırılmıştır.Araştırma kapsamında, standartlara uygun olarak hazırlanmış kayın (Fagus orientalis L.) ve meşe (Quercus robur L.) ahşap numunelerin üzerine ?selülozik vernik, poliüretan vernik, poliester vernik, sentetik vernik ve nanolacke ultraviyole vernik? uygulanmıştır. Daha sonra, ahşap yüzeylere uygulanmış olan bu vernik katmanlarının, ilgili standartlara göre sertlik,parlaklık, çizilme, soğuk sıvılara karşı direnç ve yüzeye yapışma direnci gibi kuru film özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Long-term durability of varnished wooden surfaces used either indoor or outdoor environments depend on the resistance of varnish layer on these surfaces against probable physical, mechanical and chemical effects to be exposed. In this study, ?nanolacke ultraviolet varnish? which is developed by a company from dying and varnish industry in Turkey and accepted as the technology of 21st century has been compared to other conventional varnish systems used widely in the industry in terms of dry film resistance properties.Within the concept of the study, ?cellulosic, polyurethane, polyester, synthetic and nanolacke ultraviolet varnish have been applied on beech (Fagus orientalis L.) and oak (Quercus robur L.) trees which had been prepared according to the standards. Besides, hardness, specular gloss, scratch resistance, resistance to cold liquids and adhesion resistances of these layers have been determined according to related standards.