Kent bilgi sistemi tasarımı ve uygulaması: Kozlu örneği
Urban information system design and implementation: An example of Zonguldak-Kozlu municipality
- Tez No: 222228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde kentler, köyden kente yapılan göçler nedeniyle hızla büyümekte ve artan teknolojik imkanlar nedeniyle de hızla gelişmektedir. Kentlerde büyüme ve gelişmenin takip edilmesi, vatandaşların ihtiyaçlarının belirlenmesi ve karşılanması, yapılacak yatırım ve hizmetlerin planlanarak en etkin şekilde yerine getirilmesi için bilgi sistemlerinden faydalanmak kaçınılmaz olmuştur. Bilgi sistemlerinin kullanılmasına da öncelikle kente en fazla yatırım yapan ve vatandaşla en fazla muhatap olan belediyelerde Kent Bilgi Sistemleri (KBS) uygulamalarına geçilmesi ile başlanmalıdır.Ülkemizde KBS uygulamalarına yönelik yasalarla belirlenmiş standartlar mevcut değildir. Bu nedenle KBS uygulama standartlarının belirlenmesinde yapılacak pilot projeler çok etkili olacaktır.Bu tez çalışmasında belediyelere yönelik yapılacak KBS uygulamalarına altlık oluşturacak bir tasarım yapılması hedeflenmiştir. Bunun için öncelikle belediyelerin mevcut yapısı, görevleri, bu görevleri gerçekleştirmede ihtiyaç duyduğu veriler belirlenmiştir. Daha sonra KBS tasarımının nasıl yapılması gerektiği anlatılmıştır. Sonraki aşamada, pilot bölge olarak seçilen Zonguldak İli Kozlu Belediyesi tanıtılmış, OrbView-3 uydu görüntüsünün KBS uygulamalarında altlık olarak kullanılıp kullanılamayacağı değerlendirilmiş, Kozlu Belediyesi'ne yönelik veri tabanı tasarımı gerçekleştirilmiş, çalışmada kullanılacak yazılımlar belirlenmiştir. Son aşamada ise, veriler sisteme girilerek, oluşturulan sistemde ihtiyaç duyulan bilgilere yönelik sorgulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In thesis, the aim is that making a design which make a base in Urban Information System Applications for municipalities. For this aim, first of all municipalities? existing state, dutiesand data which need to perform their duties are determined. After that, it was expressed how the Urban Information System must be done. After these steps are completed, using softwares are determined and as a case Kozlu Municipality of Zonguldak Province is selected and database design is eventuated. After these steps are completed, Kozlu Municipality of Zonguldak that is selected as the pilot region is described, Orb-View-3 Satellite view is evaluated if it will be used as base or not in practise, Kozlu Municipality?s data base is eventuaded, and the software is determined which will be used in the study. At the last step, data entry is made and interrogations are made as to information which are needed.Nowadays, cities grow rapidly because of the migration from rural areas and increasing of technological opportunities. Benefiting from information systems is essential in order to monitor the urban development and to define and answer the citizen?s needs, to implement the plans of new investments and facilities effectively. Information systems should be primarily used in municipalities with Urban Information Systems Applications because of the fact that municipalities are the foundations that plans new investments and the only acceptor with the citizens.In Türkiye, there are no standarts which are determained by laws in Urban Information System Applications. Because of this, pilot projets become effectively for determining Urban City Information System Applications? standarts.