Bazı ahşap döşeme kaplamalarında kullanılan içi boşluklu su bazlı boyanın sertlik, yapışma ve ısı yalıtım özellikleri
The hardness, adhesion and thermal insulation properties of water-based paint applied as a wood layering coating
- Tez No: 524558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI İSMAİL KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, bazı ahşap zemin kaplamaların astarlarına uygulanan nano teknolojik içi boşluklu su bazlı ısı yalıtım boyasının yüzey sertliği, yapışma ve ısı yalıtım özelliklerini belirlenmesidir. Bu amaçla, 8 mm kalınlığında astarlı ve astarsız üretilen laminat parke ile 12 mm ve 15 mm kalınlıklarda sapsız meşe (Quercus petraea L.) ve dişbudak (Fraxinus excelsior L.) odunlarından üretilen masif parke hazırlanarak astarlarına su bazlı ısı yalıtım boyası uygulanmıştır. Laminat parke ve masif parke astarlarına farklı kalınlıklarda uygulanan su bazlı ısı yalıtım boyasının sertlik direnci, yapışma direnci ve ısı iletkenliği testleri ilgili standartlara göre belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, zemin kaplama malzemesi olarak kullanılan laminat ve masif parke astarlarına uygulanan su bazlı ısı yalıtım boyasının pozitif yönde ısı yalıtımına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca, ahşap yüzeylerine uygulanan su bazlı ısı yalıtım boyasının katlar arttıkça sertlik değerleri düşmüş, yapışma değerleri ise masif parkelerde yüksek olarak tespit edilmiştir. İçi boşluklu su bazlı ısı yalıtım boyasının çevre ve insan sağlığına zarar vermediği düşünülürse, zemin kaplamalarında uygulanarak konut içi mekânlarda kullanımı tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to determine the surface hardness, adhesion and thermal insulation properties of the nano-technological hollow water-based thermal insulation paint applied wooden floorings. For this purpose, an 8 mm thick coated and uncoated laminate parquet, and 12 mm and 15 mm thick oak (Quercus petraea L.) and ash (Fraxinus excelsior L.) solid-wood flooring were prepared and water-based thermal insulation paints were applied to the specimens' under-surface linings. Hardness and adhesion resistances and thermal conductivity tests applied at different thicknesses were determined according to the relevant standards. According to the results of the study, it was determined that water based thermal insulation paint applied both to laminate and to solid parquet linings used as flooring materials contributed to the thermal insulation capability in the positive direction. In addition, the hardness values of water based thermal insulation paint decreased as the number of paint application layers increased, and adhesion values were found to be high in solid wood flooring. Since the water-based thermal insulation paint is not harmful to the environment and human health, it can be recommended to use in indoor spaces.