Enine dikişli kaynak bağlantılarının sonlu elemanlar metodu ile gerilme analizi
Stress analysis in the transverse fillet joints with finite element method
  1. Tez No: 222231
  2. Yazar: SEDAT ARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kaynak bölgesinde meydana gelen gerilmeler ANSYS 9.0 paket programında analiz edilmiş, kaynak ayakları ve kaynak boğazı boyunca gerilme bileşenlerinin ve eşdeğer gerilmelerin dağılımının grafikleri MATLAB programı yardımıyla çizilmiştir.ANSYS programıyla elde edilen sonuçları deneysel olarak karşılaştırmak amacıyla hazırlanan deney numuneleine Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nda çekme deneyi yapılmıştır ANSYS sonuçları ve deney sonuçları kırılma başlangıcının meydana geldiği yer bakımından karşılaştırılmıştır.Bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte analitik yolla çözülemeyen karmaşık mühendislik problemlerinin sonlu elemanlar yöntemiyle modellenip çözülmesi oldukça yaygın hale gelmiştir.Bu çalışmada kaynak yapılacak levhalar arasındaki yatay ve düşey yöndeki boşlukların kaynak ayakları ve kaynak boğazı boyunca meydana gelen gerilmeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yatay ve düşey boşlukların etkileri ayrı ayrı incelenmiştir.Levhalar arasında, düşey yönde boşluk bırakılarak kaynak yapılan levhalarda kaynak kökünün kesme etkisine maruz kaldığı; levhalar arasında yatay yönde boşluk bırakılarak kaynak yapılan levhalarda kaynak kökünün yırtılma etkisine maruz kaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the improvements of the computer technologies, modeling and solving the complex engineering problems which can not be solved by the analitical methods, is became widespread with finite element method.In this study, the effect of vertical and horizontal blanks between plates to be welded on the stress distribution along welding legs and throat is analyzed. The vertical and horizontal blanks are studied respectively.It is seen that one type of transverse fillet which has vertical blank between two plates is subjected to sliding action at root of the weld and the other type which has horizontal blank between plates is subjected to tearing action at the root.The stress distribution at the weld region is analyzed by the software ANSYS 9.0. The stress distribution along the weld legs and throat is plotted by using the software MATLAB.To compare the ANSYS results with that of tests, tensile tests performed on the samples prepared by us in Ereğli Iron and Steel Co. ANSYS results and experimental results were compared with respect to origin of the failure.