Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü karaçam biyokütle tablolarının düzenlenmesi
Constructing biomass tables of crimean pine in Zonguldak Forest Administration
- Tez No: 222232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİRSEN DURKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı; Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, içerisindeki Karaçam meşçerelerinin tek ağaç ve hektardaki biyokütle miktarlarının tahmin edilebilmesidir. Yaş ve fırın kurusu ağırlık tabloları için Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü sınırları dahilinde 44 deneme alanı alınmıştır. Bu deneme alanları içinden de 44 örnek ağaç seçilmiş ve bu deneme ağaçlarının verilerinden yararlanılmıştır.Çeşitli olgunluk devrelerinde, yetişme ortamı ve sıklık sınıfındaki meşcerelerden 0,04 ha (20x20m) büyüklüğünde deneme alanları alınmıştır. Deneme alanlarından ağaçların göğüs çapları ve boyları ölçülmüştür. Her deneme alanında ortalama göğüs yüzeyine sahip olan ağaç, denek ağaç olarak alınmıştır. Alınan denek ağaçların bütün dalları kesilmiş, yaprak taşıyan bütün dalcıklar ve yapraklar canlı ağaçlardan ayrılmıştır.Gövde dipten tepeye doğru 2.05 m' lik kesitlere bölünmüş. Her gövde kesitinin ortasından 5 cm kalınlığında örnek kesit alınmıştır. Ağaç kesitlerinin, canlı ve kuru dalların ağırlıkları ayrı ayrı belirlenmiştir. Dalcık ve yaprakların yaş ağırlığı birlikte saptanmıştır. Gövdenin örnek kesitleri, canlı dalların örnekleri, dalcık ve yaprakların örnekleri alınmıştır. Bütün örnekler polyethylen torbalara konularak, daha sonraki ölçümler için laboratuvara götürülmüştür.Tek girişli ağırlık tabloları oluşturmak amacıyla; ağaç bileşenlerinin tek ağaçta ve hektardaki değerleri yaş ve fırın kurusu ağırlıkları ile göğüs yüzeyi aritmetik orta ağacın d1.3 çap değerlerinin eksenler üzerindeki dağılımlarını en iyi yansıtan model saptanmıştır. Çap ve boya göre çift girişli ağırlık tabloları oluşturmak için, ağaç bileşenlerinin tek ağaçta ve hektardaki değerleri yaş ve fırın kurusu ağırlıkları ile d1, 30 çap ve ağaç boy değerlerine göre en uygun fonksiyonlar seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate single tree and stand biomass amounts belong to crimean pine stands in Zonguldak Forest Administration. In Zonguldak Forest Administration crimean pine stands, 44 sample plots were measured to construct fresh and oven dry biomass tables. One tree was selected and cut in every sample tree as sample tree.Sample plots have been divided into different growing stages and saple plot size was 0.04 ha. Diameters at breast height and tree heights were measured. Mean tree according to basal area was choosen as sample tree. All branches of sample trees were cut and all needles were collected.Main stems were cut from bottom to top for sections with 2.05 m longness. Sample disks with 5 cm thickness were taken from the middle all stem sections. All sections and disks were weighted. Gren mass of the branches, live and dead, were determined and recorded. Sample of stem disks, live and dead branches, twigs and leaves were collected and brought to the laboratory for further measurements in nylon bags.The regression models were determined for constructing fresh and dry biomass tables. Diameter at breast height was used for single entry tables and diameter at breast height and tree height were used for double entry tables as independent variables. As a result, for single tree and stand, fresh and oven dry weight tables habe been constructed.