Çelik şekillendirme yöntemlerinden soğuk haddeleme işlemi sonlu elemanlar analizlerinin değişik parametrelere göre araştırılması
Investigation of the finite element analysis of cold rolling process from metal forming methods according to different parameters
  1. Tez No: 531918
  2. Yazar: ÖZBEK YELİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEHA TATLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Entegre demir çelik tesisleri demir cevherinden başlayarak, yassı çeliğe kadar devam eden tüm üretim süreçlerini bünyesinde barındırırlar. Bu tip tesisler çok büyük ve özel yerleşim alanlarına ihtiyaç duymalarının yanında, uzun yapım süresi ve büyük sermaye yatırımı gerektirirler. Bu dezavantaj duruma karşı çelik üreticileri ya da yarı mamul kullanıcıları daha küçük alanlara kısa sürede ve küçük sermayeler ile küçük çaplı meneviş haddeleme(skin pass)işlemi gibi soğuk hadde uygulamalarını devreye almışlardır. Bu çalışmada, sayısal benzetimler ve veri analizleri yolu ile meneviş haddesi işleminde değişken olan hat hızı parametresinin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Meneviş hadde işlemi süreci boyunca meydana gelen kuvvetler, oluşan gerinme ve gerilmeler farklı hat hızlarında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The integrated iron and steel mills are equipped with all production processes starting from iron ore to flat steel. In addition to the need for large and private settlements, such facilities require long construction time and large capital investment. In response to this disadvantage, steel mills or semi-finished steel users have adopted cold rolling applications and small diameters skin pass processes in smaller areas in the short term. In this study, it is aimed to investigate the parameters which are effective in skin pass process through numerical simulations and data analysis. The forces acting on the material during the skin pass process, stresses and strains are investigated by changing various parameters.