Bartın balamba orman içi dinlenme yeri rekreasyon hizmetlerinin ekonomik değerinin belirlenmesi
Economic valuation of recreation services of the balamba forest recreation site
  1. Tez No: 222243
  2. Yazar: İLKSEN ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, Balamba Orman İçi Dinlenme Yeri'nin topluma sağladığı rekreasyon hizmetlerinin ekonomik değeri dört koşul-ödeme aracı kombinasyonu kullanılarak Koşullu Değer Belirleme Yöntemi (KDBY) ile tahmin edilmiştir. Araştırma, rekreasyon hizmetlerinin ekonomik değerinin belirlenmesinde KDBY'nin kullanılabileceğini, ancak ödeme aracı olarak bağışların kullanılmasının protesto cevapların yüksekliği nedeniyle güvenilir olmayan değer tahminlerine yol açabileceğini göstermiştir.Araştırmada farklı koşullu ödeme aracı kombinasyonları için deneklerin ortalama tüketici rantları incelendiğinde; kişi başına elde edilen ortalama tüketici rantı, Mevcut Harcamalara Ek Olarak Maksimum Ödeme Eğilimi (MH) kombinasyonu için 4.02 YTL, Mevcut Giriş Ücretine Ek Olarak Maksimum Ödeme Eğilimi (MG) kombinasyonu için 0.71 YTL, Gelişme Planı İçin Bağış Olarak Maksimum Ödeme Eğilimi (GB) kombinasyonu için 3.89 YTL ve Gelişme Planı Gerçekleştiğinde Giriş Ücretine Ek Olarak Maksimum Ödeme Eğilimi (GG) kombinasyonu için 0.90 YTL olarak bulunmuştur. Toplam tüketici rantı ise, MH kombinasyonu için 19.638,00 YTL, MG kombinasyonu için 3.302,00YTL ve GG kombinasyonu için 10.733,00 YTL olarak bulunmuştur. GB kombinasyonu için hane halkı başına hesaplanan toplam tüketici rantı 176.496,00 YTL olarak bulunmuştur. Ayrıca ziyaretçi gruplarının nitelikleri ve rekreasyon tercihleri belirlenerek, bu nitelikler ve tercihlerin deneklerin ödeme eğilimleri üzerindeki etkileri açıklanmıştır.Çalışma alanı için elde edilen aktif ve pasif kullanım değerleri ve bunları etkileyen değişkenlerle ilgili bilgiler, kaynak yöneticilerine kullanım bedelleri ve iyileştirme çalışmaları ile ilgili karar verme sürecinde faydalı araçlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the economic value of the recreation services provided by Balamba forest recreation site was estimated with Contingent Valuation Method (CVM) using four condition payment vehicle combinations. The study demonstrated that CVM could be used in determining the economic value of recreation services in Turkey and using donations as a payment vehicle could lead to unreliable value estimations due to the high number of protests.When the average consumer surpluses were examined for different conditional pay means combinations; it was calculated that the average consumer surplus per capita was 4.02 YTL for the combination of maximum willingness to pay (WTP) in addition to the actual on-site expenditures, 071 YTL for the combination maximum WTP in addition to the actual entry fee, 3.89 YTL for the combination maximum WTP as a donation for development plan and 0.90 YTL for the combination maximum WTP in addition to entry price as the development plan realized. The total consumer surpluses were estimated for the same combinations, in turn, 19638.00 YTL, 3302.00 YTL, 10733.00 YTL, 174496.00 YTL. Moreover, the characteristics and recreation preferences of the visiting groups properties were determined and the effects of these characteristics and preferences on WTP were explained.The data regarding the active and passive use values obtained for the study area and variables influencing these provide the resource managers with useful decision-making tools means in the decision process about the use prices and development activities.