İran'da yayılış gösteren küçük balarısı (Apis florea fabricius) toplumlarında genetik varyasyonun rapd yöntemiyle araştırılması
Determination of genetic variation based on rapd method in dwarf honeybee (Apis florea fabricius) populations distrubuted in Iran
- Tez No: 222242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KANDEMİR, PROF. DR. MUSTAFA SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada İran'da 3 eyalette yayılış gösteren küçük balarısı (Apis florea Fabricius) populasyonlarında genetik varyasyonu RAPD PCR yöntemiyle incelenmiştir. Küçük balarısı örnekleri farklı yıllarda (2005, 2007) İran İslam Cumhuriyeti'nde yer alan Bushehr, Khuzestan ve Ilam eyaletlerinden toplanmıştır. 3 eyaletten toplam 9 lokasyonda 158 doğal koloniden toplanan Apis florea örnekleri ile çalışma gerçekleştirilmiştir. 155 küçük balarısı örneğinin toraksı alınarak DNA'ları izole edilmiş ve izole edilen DNA'lar RAPD PCR yöntemiyle çalışılmıştır. PCR'ı yapılan örnekler agaroz jelde yürütülerek EtBr ile boyanmıştır. Boyanan bantlar UV altında değerlendirilmiştir. Bu verilerin analizleri için POPGEN32 ve POPULATION 1.0 bilgisayar programları kullanılmıştır.Bu analizlerin sonucunda populasyonyonlardaki genetik varyasyonlar, populasyonlar arası genetik uzaklık ve genetik benzerlik sonuçları elde edilmiştir. Nei (1972)'ye göre hesaplanan genetik mesafe değerlerinde genetik olarak birbirine en yakın populasyonlar Sarollah ve Mosain iken en uzak populasyonlar ise Soush ve Dezful'dur. Genetik ilişkilerini gösteren dendograma göre de 3 gruba ayrılmıştır. Genetik farklılaşma değeri en yüksek Khuzestan eyaletindeki populasyonda iken Bushehr ve Ilam eyalet populasyonlarında genetik farklılaşma değerleri eşittir. Populasyon içi farklılaşma değerleri Bushehr eyalet populasyonunda en fazla, Khuzestan eyalet populasyonunda ise en azdır. Populasyonlar arası genetik ilişki ağacına göre 3 eyalet populasyonları da birbirine yaklaşık olarak eşit uzaklıkta bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, dwarf honeybee (Apis florea Fabricius) populations distributed in three states of Iran were studied by RAPD PCR method to determine the presence of genetic variation. The dwarf honeybees samples were collected in different years (2005-2007) from Bushehr, Khuzestan and Ilam states. A total of 158 Apis florea colonies from nine locations belonging to above mentioned three states. DNA was isolated from 155 dwarf honeybee thorax and they were subjected to RAPD-PCR method utilizing 10 primers. PCR products were resolved by agaroz jel electrophoresis and stained with Ethidium Bromide. Screened bands were evaluated over Ultraviolet Light. POPGEN32 and POPULATION 1.0 computer programs were used to analyze samples.After analysing the genetic variations in these populations, several population genetic parameters such as genetic distances between populations and genetic similarities were calculated. According genetic distances based on Nei (1972), the nearest populations were found to be Sarollah and Musain, and the farthest populations were Soush and Dezful. The studied populations were divided into three groups according to the dendrogram constructed based on the genetic similarities. Khuzestan state was the most differentiated than other states. Bushehr and Ilam were more similer to each other. With respect to within genetic variation in each state, Bushehr has the higest, on the other hand Khuzestan has the lowest. Based on the dendrogram construted with respect to genetic variation present in each state, three states were approximately equal distances to each other.