Paulownıa ağacının kurşun kalem endüstrisinde kullanım olanakları üzerine araştırmalar
Investigation of the production possibilities of paulownia wood in pencil industry
  1. Tez No: 222244
  2. Yazar: DENİZ KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; Paulownia ağacının kurşun kalem endüstrisinde bir hammadde alternatifi olarak kullanımının uygun olup olmadığı incelenmiştir. Mevcut durumda bu sektörde hammadde olarak kullanılan ağaç türleri kavak, sedir ve ardıçtır. Paulownia ağacı ise, hızlı yetişen ağaç türlerinden birisidir ve beş yıl gibi kısa bir sürede endüstriyel kullanıma hazır hale gelmektedir.Çalışmada, Paulownia elongata, Populus tremula ve Juniperus excelsa odunları kullanılmıştır. Standartlara uygun olarak hazırlanan test örneklerinin fiziksel özelliklerden yoğunlukları, mekanik özelliklerden eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü, teknolojik özelliklerden ise Brinell sertlik değerleri tespit edilmiştir. TS 1389 ve TS 5171 kurşun kalem standartlarına ilişkin deneyler yapılmıştır.Araştırmada kullanılan ağaç türlerinin fiziksel, mekanik ve teknolojik özelliklerine ilişkin elde edilen bulgular ANOVA ve Tukey testi kullanılarak istatistikî olarak karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak; Paulownia, kavak ve ardıç odunlarının fiziksel, mekanik ve teknolojik özelliklerinin birbirlerinden farklı olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kurşun kalem hammaddesi için belirleyici olan ve aranan bir özellik olan gevreklik faktörü bakımından Paulownia odununun, diğer ağaç türlerine göre daha gevrek bir yapıya sahip olduğu tespit edilmiştir. Yine TS 1389 ve TS 5171 kurşun kalem standartlarına göre yapılan testlerin sonuçları da Paulownia odununun bu sektör için uygun bir hammadde alternatifi olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities o f using Paulownia wood in pencil industry as a raw material has been investigated. Currently, poplar, cedar and juniper species are used in this industry. However, Paulownia wood is a fast growing species and can be used in the industry after 5 years from the plantation.Paulownia elongata, Populus tremula ve Juniperus excelsa wood specimens were used in this study. The specimens were prepared according to related standards and among the physical properties densities, among the mechanical properties bending strength and modulus of elasticity and among the technological properties Brinell hardness values were determined. Also experiments according to TS 1389 and TS 5171 standards were carried out. The data obtained from physical, mechanical and technological investigations were compared statistically by using ANOVA and Tukey tests.As a result, it was determined that physical, mechanical and technological properties of Paulownia, poplar and juniper woods were found different from each other. However brittleness property of Paulownia, being a desired factor in pencil industry, was found higher than other species compared. It was also concluded that according to TS 1389 and TS 5171 tests carried out, Paulownia wood can be an alternative raw material in pencil industry.