Amasra B sahası taşkömürlerinin karaterizasyonu ve öğütülebilirliği
Characterization and grindablity of Amasra B coal field
  1. Tez No: 222248
  2. Yazar: SEFA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT KIZGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Amasra B sahası 8 nolu Hema sondajından alınan kömür numunelerinin karakterizasyonu ve öğütülebilirliklerinin belirlenmesine yönelik yapılmıştır.Orijinal örneklerin kimyasal tanımlanmaları sonrasında bu örnekler üzerinde öğütülebilirlik çalışmaları yapılmıştır. Öğütülebilirlik çalışmalarında elde edilen değerlerin, kömür özelliklerinden çok, damar yapısında bulunan kül (mineral madde) dağılımına bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, her örneğin -1,18+0,600 cm boyutlu kısmı 1,50 gr/cm3 yoğunlukta kalsiyum nitrat çözeltisinde yüzdürülmüştür. Uzun analiz ve vitrinit yansıtma ölçümlerini de içeren petrografik analizler yüzen kısımlar için de yapılmıştır. Orijinal örneklerin ve bunların yüzen kısımlarının petrografik bileşimlerinde önemli düzeyde farklılıklar olduğu saptanmıştır.Orijinal örneklerin yüzen kısımları üzerinde yapılan deneysel çalışmalarda elde edilen veriler; kömür damarlarının bulunuş derinliklerindeki artışla yansıtma değerlerinde genel olarak bir artış olduğunu, yine derinliğe bağlı olarak uçucu madde ve azot içeriğinde azalma eğilimi, karbon içeriğinde artma eğilimi ve hidrojen ve oksijen içeriklerinde ise önemli bir farklılık olmadığını göstermiştir.HGI değerleri derinlik değişimi, ve derinlikle değişme eğilimi gösteren yansıtma ve elementel karbonla ilişkilendirilmiş ve sırasıyla 0,89, 0,72ve 0,63 korelasyon katsayıları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to characterize and to determine grindability of coals of Amasra B Coal Field.Following proximate and petrographic composition analyses, HGI tests were performed on original samples. The results of this first step showed that, HGI values varied with ash content (mineral matter) of coal seams. Therefore, to eliminate or reduce mineral matter effect, float-and-sink analyses carried on -1,18+0,600 mm size group of each original sample by using calcium nitrate solution in water. Ultimate and petrographic analyses including reflectance measurements were made on these float fractions.Experimental data that were produced from float fractions of original samples showed that there was a declining tendency in the content of volatile matter and nitrogen, and an increasing tendency in the contents of hydrogen and oxygen with burial depth of coal seams. The correlation coefficients between HGI values of float fractions and burial depth, vitrinite reflectance and elementel carbon content were found as 0,89, 0,72 and 0,63, respectively.