Yapıştırıcılar ve köşeleri yuvarlatılmış basamaklı bindirme yapıştırıcı bağlantılarda gerilme analizi
Adhesives and stress analysis of grooved adhesive step bonded joints
- Tez No: 222249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapıştırıcıların son zamanlarda endüstride kullanımı, hızla artış göstermektedir. Yapıştırıcılardiğer bağlantı türlerinin (cıvata, perçin, kaynak, lehim v.b. gibi) giderek yerini alırken onlarıtamamlayıcı görevini de sürdürmektedir. Günümüzde artık havacılık, uzay, otomotiv, altyapısistemi, tıp, elektronik paketleme, inşaat, spor ve gemicilik gibi birçok sektörde yapıştırıcılarkullanılmaktadır. Konuyla ilgili olarak, birleşmede yapıştırıcı kullanımının avantajları,yapışma ile birleşmenin dezavantajları incelenmiştir. Tek tesirli bindirme yapıştırmabağlantısının analitik gerilme analizi ve köşeleri yuvarlatılmış yapıştırıcı bindirmebağlantısında sonlu elemanlar gerilme analizi yapılmıştır. Temel yapıştırma olan tek tesirliyapışma bağlantısının gerilme analizi analitik yolla yapılarak gerilme durumlarının malzemeparametreleriyle nasıl bir değişim gösterdiği elde edilen grafiklerle sunulmuştur.Bu çalışmada yapıştırmada oluşan gerilmeye; yapıştırılan levha kalınlıklarının, yapıştırıcıkalınlığının, yapıştırıcı ve yapıştırılan levhaların elastik modüllerinin etkidiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use and the applications of the adhesives in the industry have increased drastically. Whilethe Adhesive joints replacing the conventional joining methods such as bolting, riveting,soldering, they still have fulfilled their suplementary functions. Adhesive joints have beenapplied to sectors such as; aviation, space, automotive, infrastructure , medicine, electronicpackaging, constructing and marine industry. In this study ,I have studied the advantages, anddisadvantages of adhesive joints. The analytical stress analysis of single lap adhesive jointsand the stress analysis of the finite elements on the adhesive bonded joints have been done.The stress analysis of adhesive joints which are single lap adhesive joints have been carriedout analytical and how the stretching conditions vary according to material parameters havebeen presented with the help of the obtained graphics.The analytical stress analysis of single lap adhesive joints and the stress analysis of the finiteelements on the adhesive bonded joints have been done.In this study it has been observed that the adherents? thickness and adhesives? thickness havesome certain effects on the adhesives?s elasticity module and adherend elasticity module aswell.