Orman-köy ilişkileri açısından Orköy deneyimi ve sonrası etkinlikler (Amasya merkez ilçe örneği)
- Tez No: 22226
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ YÜCEL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Orman köylüsü ile orman varlığımız arasında, hemen hiç bir ülkede karşılaşılmayan özel ilişkilerin bulunduğu Türkiye koşullarında, orman içinde ve bitişiğindeki köylerde yaşayan orman köylüsünün ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlarının çözümlenerek, belirli bir refah düzeyine ulaştırılmaları gerekmektedir. Araştırma, Amasya merkez ilçe orman köylerinde orman-köy ilişkileri açısından orköy deneyimi ve sonrası etkinlikleri karşılaştırmaktadır. Araştırma bölgesinde anket yapılması için 16 köy seçilmiştir. Çalışmada anket ve açık görüşme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda Orman köylerindeki vatandaşların %56' sının orköy kredisi aldığı, bunların %31'i süt koyunculuğu, %8'i besi sığırcılığı, %8'i arıcılık, %15*i halıcılık kredisi almışlardır. Orköy sonrası dönemde ise kredi almak için başvuranların ancak %35'inin kredi alabildiği bunların %10'u süt sığırcılığı, %40'ı süt koyunluğu, %5'i besi sığırcılığı, %20'si arıcılık, %25'i el sanatları proje tiplerinde kredi almışlardır. Orman köylerindeki vatandaşların %44.5'inin orköy yardımlarının daha fazla olduğunu, %55. 5 'i her iki yardımın aynı düzeyde olduğu görüşündedirler. Araştırmalarda orman köylerindeki vatandaşların %80'inin orköy teşkilatının yeniden kurulmasını istediği, %10'unun istemediği görüşü tespit edilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present study was to compare the practices in forest villages for the period of time during which The Bureau of ORKOY was operative anel for the period of forwards where the Bureau was abolished. To this end 16 villages were sampled, data were collected through questionnaries and interviewing. It was concluded that 56% of the interviewed villages were given credit by ORKOY, - 31% of which was to finance dairy farming, 8% for stockbreeding, 8% for apiculture, 15% for tapestiy. After the annulment of the Bureau of ORKOY only 35% of the applications for bank credit was granted 50% of the credits was for dairly farming (10% cow, 40% sheap). 5% for stock breeding, 20% for apiculture, hand crafts were supported only on project basis. 44.5% of the villagers agreed that subsidy received from ORKOY was higher, while 55.5% of them found no difference between two periods. It was concluded that 80% of the villagers supported the idea that ORKOY should be operative again while 10 percent didn't agree with it. XII