Amasya Orman Bölge Müdürlüğü'nde orman suçlarının nedenleri
- Tez No: 22227
- Danışmanlar: PROF.DR. A. YÜCEL ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET ülkemizde orman-halk ilişkilerinin bozuk olusu önemli bir ormancılık sorunudur. Bu sorunun en önemli göstergesi orman suçlarının yoğunluğudur. Orman köylülerinin orman yasalarınca yasaklanan eylemlerde bulunmaları sonucunda orman alanları giderek azalmak ta; ormanlarımız» yangın» açma» kesme» kaçakçılık, yerleşme» işgal» faydalanma ve otlatma gibi amaçlarla servet ve artım yönünden kayba uğramakta» kendilerinden beklenen ekonomik ve sosyal işlevlerini yerine getirememektedir. Ormanlarımızı alan» servet ve artım kaybına uğratan bu eylemler orman suçlarını oluşturmaktadır. Orman suçu islediği gerekçesiyle yargılananların dışında, gizli suçluluk(Criminalita latente) nedeniyle oluşan ürün» artım ve ormanlık alan kaybı nedeniyle meydana gelen kayda geçmemiş zararların da büyük boyutlarda olduğunun anlaşılması, orman suçlarını daha da önemli hale getirmektedir. Araştırma bölgesi olarak Ülkemizde en fazla orman suçunun islendiği bölge olduğu için Amasya Orman Bölge Müdürlüğü seçilmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü 60 köy ise» 1990 yılında islenen orman suçu sayısına göre belirlenmiştir. Çalışmada veri toplamak amacıyla anket ve açık görüşme yöntemlerinden yararlanılmış olup} anket çalışmasında iki adet soru kağıdı kullanılmıştır. Bunların birisinden araş tırmanın yürütüldüğü köylerin, diğerinden ise orman köylülerinin özellikleriyle ilgili bilgilerin alınması amacıyla yararlanılmıştır. Bu çalışmada verilerin değerlendirilmesi için korelasyon analizi ile faktör analizi ve diskriminant analizi gibi çok boyutlu analizler kullanılmıştır. Araştırmada, köylerde orman suçlarına neden olan değişkenlerin, köy sistemine etki eden değişkenler kompleksi içinden seçilmesi ve daha basit bir yapı içerisinde yorumlanması hedeflenmektedir. Bu amaçla öncelikle köylerin çeşitli özellikleriyle ilgili 105 adet değişken tanımlanmış olmaktadır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda 24 adet değişkenin orman suçları ile önemli korelasyon gösterdiği saptanmış olup; araştırmanın bundan sonraki bölümlerinde yapılan faktör analizi ve diskriminant analizlerinde bu 24 değişken esas alınmış bulunmaktadır. Faktör analizi sonucunda orman suçlarına neden olan değişkenlerin 4 adet ortak faktörle açıklanabileceği anlaşılmış bulunmakta olup; bu faktörler şunlardır» 1- Yükselti ve tüpgaz tüketimi 2- Ticari gelir 3- Koruma önlemleri 4- Nüfus artısı Yapılan diskriminant analizi sonuçlarına göre de, orman suçlarına göre gruplara ayrılan köylerin anılan değişkenlerle Z 9S.7 tutarlılıkla iki; % 88.3 tutarlılıkla da üç gruba ayrılabildiği ve buna göre de seçilen değişkenleri gruplandırmada başarılı olduğu anlaşılmış olmaktadır. - VII -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The public pressure on forest and forestry practices in Turkey is a serious concern. Due to high rate of violations, the existing forest lands are shir inking from year to year; the growing stock» depletes because of forest fires» illegal cuttings» over grazing and illegal occupation of forest lands. All these result in degradation both in social and economic functions of the forest. In addition to the crimes that where discovered and prosecuted there were also so called“Criminale Latente”of which volume could not be easily estimated. Amasya Forest District Directory was selected as research area because of the high rate of forest violations. The 60 villages from the District were sampled and surveyed. The part of the data were collected by direct interviewing with the sellected villagers. Two types of questionaires were used» one for the physicial structure of the villagers» the other for the personel information. Correlation analyse and multivariate analysis tech niques such as factor and discriminant analysis were used in analysihg the collected data. At the beginning 105 variables were considered. However» statistical analysis proved that, with a small relaxation in confidence level» 24 variables would suffice. Therefore, factor analysis was carried with these 24 variables. A principle objective of factor analysis is to attain a parsimonious description of observed data. Four factors have been produced by factor analyse. These were J - VIII -1- Elevation and tube-gas consumption 2- Commercial income 3- Forest protection activities 4- Population increase Discriminant analyse was also applied using 24 variables. To this end, villages were first discriminated into two> later into three groups by the rate of forest violations. The consistency of first discrimination (two group) is 96.7 percent. The consistency of second discrimination (three group) is 88.3 percent. IX -