Yeni multi-hidroksi fonksiyonlu polimerlerin sentezi ve seçimli bor bağlayıcı olarak kullanılması
Synthesis of new multi-hydroxy functional polymers and their usage as boron binder
  1. Tez No: 222278
  2. Yazar: MUSTAFA GAZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BIÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında eser borun sudan arındırılması amacıyla yeni ve etkin bor - spesifik reçinelerin geliştirilmesi konu edilmiştir. Batı Anadolumuzdaki bor kirliliği göz önüne alınırsa konu ülkemiz için özel bir öneme sahiptir.Bilindiği gibi şu ana kadar sulardaki bor kirliliğini giderecek kesin bir çözüm henüz bulunamamıştır. Başlıca beş ana başlıktan oluşan bu çalışmalarda multi - hidroksi fonksiyonlarını içeren yeni ve daha etkin polimerler sentezlenmiştir. Bu çalışmalarda hem taşıyıcı polimer yapılarının değiştirilmesi hem de bilinen ligandlardan tamamen farklı yeni ligandların sentezi gerçekleştirilmiş ve bunların bor yakalamadaki etkinlikleri şeker türevlerinki ile kıyaslanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise bilinen klasik fonksiyonel polimer topolojisi tamamen değiştirilerek bor-spesifik gruplar kürecik tanecik yüzeyine aşılanmış aşı zincirleri üzerine bağlanarak olağanüstü hızlı çalışan reçine üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed at synthesis and development of new and more efficient boron chelating polymers for removal of trace boron from water. Considering with boron pollution in West Anatolia, the subject is of special importance in our country. Unfortunately there is yet no practical solution for removal of boron from polluted water. Those studies consisting of 5 subtitles are devoted to synthesis of new and more efficient polymers with multi-hydroxy functions. In these studies either polymeric supports were changed or modified and new chelating ligands with completely different structures were prepared and their boron binding efficiencies were compared with those of the sugar derivatives. In the last section of the thesis entirely different polymer topology was chosen as carrier for boron chelating ligands. In this unusual structure the boron specific chelating ligands were immobilized on dangling graft chains tethered on crosslinked PS-DVB beads. The resulting structure was shown to be extremely rapid in chelating with boron.