Kablolu televizyon sistemleri
Cable television systems
  1. Tez No: 22234
  2. Yazar: ŞÜKRAN ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
KABLOLU TELEVİZYON SİSTEMLERİ ÖZET: Mevcut kablo televizyon şebekeleri geriş bantlı koaksiyel kablo transmisyon teknikleri kullanılarak ağaç-dal yapısında kurulmaktadır. Fiber optik teknolojisi kullanılarak bu teknik iyileştirilmekte ve yüksek kaliteli, güvenilir kablo televizyon sistemleri kurulabilmektedir. Bu tezde, işaret orijinasyonu, program kaynakları, geniş bantlı kablo televizyon şebekelerinin mimarisi, ana headend donanımı, yerel headend donanımları ve süpertrunklar kablo televizyon transmisyon tekniklerindeki gelişmelere dayalı olarak tanıtılmakta, koaksiyel ve fiber optik kablolar ile dağıtım sistemleri ve ağ topolojileri incelenmektedir. CATV örnek projede, kablolu televizyon sisteminin tasarım metodu verilmiştir. Bu metod, çeşitli iletişim ve dağıtım teknikleri kullanılarak, bir yerleşim yeri için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
CABLE TELEVISION SYSTEMS SUMMARY: Present cable televizion networks are built in tree-and-branch structure using broadband coaxial cable transmission techniques. This technique has been improved, and high quality and reliable cable television systems can be built using fiber optic technology. In this thesis, signal origination site, program sources, the architecture of wide-band cable television networks, main headend equipments, local headend equipments and supertrunks are presented based on developments in cable television transmission techniques. And coaxial and optic fiber cables, distribution systems and network topologies are investigated. The method of cable television system design is given in CATV model project. And this method has been applied to a suburb using several transmission and distribution techniques. VI