Yeni tip Fe2O3 temelli katı-hal kompozit pH elektrot ve potansiyometrik uygulamaları
New type Fe2O3 based solid-state composite pH electrode and potentiometric applications
  1. Tez No: 222406
  2. Yazar: SEMA KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜBERRA ANDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, sülfatlanmış Fe2O3 aktif madde olarak kullanılarak epoksi, PVC ve silikon temelli katı-hal kompozit pH elektrotlar hazırlandı. Hazırlanan elektrotların potansiyometrik performansları durgun ortamda bilgisayar kontrollü potansiyometrik sistem kullanılarak test edildi. Elektrotlar içerisinde Fe2O3/Silikon temelli pH elektrot hazırlanan diğer elektrotlara göre daha iyi performans gösterdi. pH elektrot, %25 (w/w) sülfatlanmış Fe2O3, %35 (w/w) Grafit ve %40 (w/w) silikon bileşimi ile en iyi potansiyometrik cevap gösterdi. pH 2-12 aralığında doğrusal cevap sergileyen bu elektrot bir birimlik pH değişimi için 32.9±1.1 mV potansiyel fark vermektedir. Katıhal kompozit pH elektrodun cevap zamanı oldukça kısa (
Özet (Çeviri)
In this work, Epoxy/PVC/Silicone based solid state composite pH electrodes were prepared by using sulphated iron (III) oxide as active material. Potentiometric performance characteristics of the prepared electrodes were tested in steady-state conditions by using a computer-controlled potentiometric system. The performance of Fe2O3/Silicone based pH electrode was better than the other prepared electrodes. The best potentiometric response was reached for an electrode composition of % 25 (w/w) sulphated Fe2O3, % 35 (w/w) graphite and % 40 (w/w) silicon. The electrode, performed a linear response in the pH 2-12 range, exhibited 32.9±1.1 mV/ pH potential difference. The response time of the all solid-state composite pH electrode was highly short (