Çerçeve sistemlerde stabilite analizi
Stability analysis at frame systems
  1. Tez No: 222424
  2. Yazar: ESRA SİPAHİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ZİHNİ ZERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde, teknolojinin gelismesine paralel olarak yapı mühendisligi teknigi ve kullanılan malzemelerin dayanımları da gelisme göstermistir. Yapılarda kullanılan malzemelerin dayanımlarının artması, büyük açıklıklı köprülerin, çok katlı yüksek binaların yapılmasına olanak saglamıstır. Malzeme dayanımlarının artması, daha küçük kesitlerin kullanımını da beraberinde getirmistir. Bu durum, yapının ekonomisi açısından iyi olmakla birlikte, tasıyıcı sistemlerde önemli bir sorun olan stabilite (burkulma) probleminin ön plana çıkmasına neden olmustur. Bu çalısmada çelik bir düzlem çerçeve sistemin farklı yöntemlerle, burkulma hesabının nasıl yapılacagı incelenmektedir. Öncelikle çerçeve sistemlerde yerdegistirmeler metodu yardımıyla burkulma hesabının yapılısı anlatılmaktadır. Daha sonra çelik düzlem çerçevelerin burkulma yükünün hesabına, elastik destek sisteminin ve dügüm esnekliginin birlesik etkisini olusturmak için lineer stabilite analizi gösterilmektedir. Eurocode 3' de belirtilen kiris kolon modeline dayalı daha sonra yapılan çalısmadan, dügüm esnekliginin, yarı rijit baglantılı çerçevelerin stabilite analizine katılması gereken, önemli bir parametre oldugu görülmektedir. Benzer çerçevelerde esnek baglantıların varlıgının, çogu karakteristik durumda önemli oldugu kanıtlanmıs, burkulma yükünün azalmasına sebep oldugu bulunmustur. Yarı rijit baglantılı basit elastik destekli veya desteksiz çerçeveler için çizelge ve grafik biçiminde verilen sayısal sonuçlar, burkulma yükündeki dügüm esnekligi ve elastik destegin etkisini ortaya koymaktadır. Esnek baglantı kavramı, tüm çelik çerçeve çesitlerine uygulandıgında, basit çerçevelerin burkulmaya karsı boyutlandırılması için burada gösterilen sonuçlar kullanılabilir. Bu yöntemlerle kritik burkulma yükünün nasıl bulunacagı verilen örneklerle detaylı bir sekilde anlatılmaktadır. Kıyaslama yapabilmek için aynı özelliklere sahip bir sistem, farklı yöntemlerle incelenip hesap sonunda bulunan kritik yük degerleri karsılastırılmıstır. Anahtar kelimeler : Burkulma, Stabilite, Yerdegistirmeler Metodu, Dügüm rijitligi, Yarı Rijit Baglantı.
Özet (Çeviri)
One of these days, as a parallel to development of technology structure engineering technique and resistances materials which is used has shown development. Increasing of material?s resistance which is used in structure has given opurtunity to build the longspan bridges, multi-stage high buildings. Increasing of material?s resistance has caused using of more small sections. Although this case good for the economy of building, it has caused stability problems (buckling) which is taking big problems in load-bearing systems. In this study it is examined that how a steel framed plane system? s buckling methods will be mate by different methods. At first in frame systems it is explained that with displacement methods how a buckling calculation will make. After this a linear stability analysis for establishing the combined effect of joint flexibility and an elastic bracing system on the buckling load of steel plane frames is presented here in. Based on the beam?to?column model of Eurocode 3, the subsequent study shows that joint flexibility is a very important parameter that needs to be incor porated into the stability analysis of frames with rigid connections. It was found assuming flexible connections in such frames always leads to a reduction of their buckling load, which is proven to be significant, in many characteristic cases. Numerical results for simple elastically braced or unbraced frames with semi?rigid connections, in tabular and graphical form, reveal the pronounced effect of joint flexibility and elastic bracing on their buckling load. The results presented here in can be readily used for the design of simple frames against buckling, while the flexible connection concept can be applied to all types of steel frames. To make a comparision a system that is own same caharacteristics can be examined with different methods. After this calculation critical loads that found were compared with each other. Key words : Buckling, Stability, Displacement Method, Rigidity of Joint, Semi-rigid Joint.