Assessment of stability analysis methods presented in AISC design codes for braced frames
AISC tasarım şartnamelerindeki stabilite analiz metodların çelik çaprazlı çerçeve sistemlerde değerlendirilmesi
  1. Tez No: 383238
  2. Yazar: YILMAZ ERDİNÇ SAÇILIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Stabilite, çelik yapı tasarımında önemli konulardan birisidir.Ayrıca, özellikle birden çok açıklıklı ve çok katlı yapılarda stabilite konusunu çözmek komplikedir.AISC 2005'den önce, bazı uygulama problemleri ve kısıtlamalar olduğu halde, stabilite analizleri genellikle Etkin Boy Metodu ile yapılırdı.Fakat, AISC 2005 ile birlikte, yeni bir stabilite analiz yaklaşımı Direk Analiz Metodu şartnamede yerini almıştır. Bu çalışmanın amacı, dört farklı şartnamedeki, AISC ASD 1989, AISC LRFD 1999, AISC 360-05 ve AISC 360-10, Stabilite Analiz Metodlarını değerlendirmektir. Bu stabilite analiz metodları şartnamedeki durumlarının yanı sıra mevcut teknik literature de kapsayacak şekilde araştırılmış ve sonrasında kullanım ve kısıtlamalarına göre değerlendirilmiştir. Bu amaçla, beş analitik model Etkin Boy Metodu ve Direkt Analiz Metodu kullanılarak incelenmiştir. Birinci model, tek açıklık, tek kat X türü çaprazlı moment aktaran çerçeve sistem, ikinci model de tek açıklık, tek kat K türü moment aktaran çaprazlı çerçeve sistemi, üçüncü model üç açıklıklı, tek kat orta açıklıkta X türü çaprazlı moment aktaran çerçeve sistemi, dördüncü model, iki açıklıklı, iki katlı X türü çaprazlı moment aktaran çerçeve sistemi ve beşinci model tek açıklık, tek kat çaprazsız moment aktaran çerçeve sistemidir. Ayrıca, kolon yerleşiminin stabiliteye etkisini değerlendirmek amacıyla, bazı kolonlar eğilme düzleminde zayıf yönlerinde yerleştirilmiştir. Son olarak, kademeli olarak artan ve azalan yük değerleri sisteme etkitilerek yüklerin etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stability is one of the main issue for the steel frame design. Besides, it would be very complex to deal with especially multi bays, multi storey real structures. Prior to the AISC 2005, stability analysis was generally conducted with Effective Length Method, although it has several inapplicability and limitations. However, together with the AISC 2005, a new stability analysis design approach, Direct Analysis Method, was taken the place of the specification. The aim of this study was to assess Stability Analysis Methods defined in different American specifications, AISC ASD 1989, AISC LRFD 1999, AISC 360-05 and AISC 360-10. These stability analysis methods were researched according to the Specifications as well as in available technical literature, and then were evaluated by their usage and limitations. To achieve this aim, five analytical models were investigated using the Effective Length Method and the Direct Analysis Method according to Allowable Strees Design (ASD) and Load and Resistance Factor Design (LRFD). The first model was a one bay, one story portal frame with X brace, second model was also a one bay, one story portal frame with K brace, third model was a three bay, one story portal frames with interior bay X brace, fourth model was a two bay, two story portal frames with X braces and fifth model was a one bay, one story portal frame without any brace. Additionally, to illustrate the effect of column orientation on stability methods, some columns were oriented by their weak axis bending. Finally, an incremental increase and decrease of load values were applied to the first model to examine the effect of loads.