Peptik ülser cerrahisinin campylobacter pylori üzerine etkisi
- Tez No: 40726
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT PEKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET GAT. A. Genel Cerrahi A.B.D. da Ocak 93 - Ağustos 94 tarihleri arasında yapılan 277 olguyu kapsayan prospektif çalışmada.peptik ülser cerrahisinin Campylobacter pylori üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma kontrol grubu ile peptik ülser cerrahisi uygulanan gruplar arasında karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Kontrol grubunu dispeptik yakınması olan ve olmayan olmak üzere iki grupta; çalışma grubunu ise sadece postoperatif ve hem preoperatif hem de postoperatif dönemde değerlendirilenler olarak yine alt grupta inceledik. Asemptomatik kontrol grubu 20 - 68 yaşlarında (yaş ort: 38,3 ± 14,1) 26 'sı erkek (yaş ort.: 38 ± 9,9) ve 7 'si kadın (yaş ort.: 39,6 ± 18,4) 33 kişiden oluşmuştur. Tümünde antral gastrit ve/veya P.Ü tespit edilmiş dispeptik yakınması olan kontrol grubunu ise yaşları 12 -76 arasında değişen (yaş ort.: 44,8 ± 13,8) 52'si erkek (yaş ort.: 45,3 ± 14,8) ve 60 'ı kadın (yaş ort.:44,3 ± 13,1) toplam 112 hasta oluşturmuştur. Postoperatif dönemde incelenen yaşları 20 - 80 arasında (yaş ort.:44,4 ± 13,2) 84 'ü erkek (yaş ort.:38,5 ± 13,4) 25 'i kadın (52,5 ± 10,9), 109 olgu çalışma grubunun birinci alt grubunu oluşturmuştur. Çalışma grubunun ikinci alt grubunu ise kliniğimizde öpere edilen 21 - 68 yaşlarında (yaş ort.: 35,5 ± 13,9) 21 'i erkek (Yaş ort.: 34,4 ± 11,5) 2 'si kadın (yaş ort.: 48 ± 8,5) 23 hasta oluşturmuştur. Bu hastalara BTV + Gastroenterostomy BTV +Billroth II ve BTV + Piloroplasti uygulanmıştır. Kontrol grubundaki olgulara H.P prevalansını tespit etmek maksadıyla, çalışma grubundaki hastalara ise uygulanan cerrahi tekniğin H.P insidansı üzerine etkisini saptamak amacıyla endoskopi uygulanmış; biopsi alınarak üreaz testi ve histopatolojik değerlendirme yapılmıştır. Asemptomatik kontrol grubunda H.P prevalansı %24.2; dispeptik yakınması olan kontrol grubunda ise H.P prevalansı %81.3 olup, istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p0.05). Alkalen reflü gastrit görülenlerde H.P insidansında istatistiksel olarak anlamlı azalma bulunmuştur (p 0.05). H.P'nin P.Ü 'li hastalarda sıklıkla birlikte görülmesi P.Ü etyolojisinde, diğer patogenetik faktörlerle birlikte rol oynadığını düşündürmektedir. P.Ü. cerrahisi H.P. prevalansını anlamlı olarak azaltmaktadır. Rezeksiyon uygulanan teknikler rezeksiyon uygulanmayan tekniklere göre ülser nüksü ve H.P insidensi yönünden daha avantajlı gibi görünmektedir. Kontrol grubunu oluşturan asemptomatik gönüllülerde ve dispeptik yakınması olan grupta H.P prevalansının yaşla ve cinsiyet ile ilişkisi olmadığı görülmüştür. H.P enfeksiyonu preoperatif % 78,2, postoperatif % 30,4 olarak saptanmıştır. Sadece postoperatif dönemde değerlendirilen 109 hastada ise H.P prevalansı % 39,4 olarak tespit edilmiştir. Dispeptik yakınması olan 112 hastadaki H.P. prevalansı (% 81,3) ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak H.P enfeksiyonunun azaldığı tespit edilmiştir. Ameliyat tekniklerinin H.P enfeksiyonu üzerine etkisinde istatistiksel olarak fark saptanmamıştır. Ancak alkalen reflünün H.P 'yi inaktive ettiği istatistiksel olarak ortaya konmuştur. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this prospective study, including 277 cases who were examined at GMMA General Surgery Department between January 1993 and August 1994, the effect of peptic ulcer surgery on Campylobacter pylori was evaluated. The study was done comperatively between the control group and the group on which peptic ulcer surgery were appied. The control group was examined on 2 subgroups as who have dispeptic compliants and who don't have such compliants. Also the study group fell into 2 subgroups as the group who were examined postoperatively only,and the group who were examined both on preoperative and postoperative periods. Asymptomatic control group consisted of 33 pattients whose ages were between 20 and 68 (mean age 38,3 ± 14,1) 26 of these 33 patients were males (mean age 38 ± 9,9) and 7 were females (mean age 39,6 ± 18,4). The control group with dispeptic compliants.consisted of 112 patients on all of whom antral gastritis and/or peptic ulcer were dedected. The ages of this group were 12 and 76 (meanage 44,8 ± 13,8). 52 of these 112 cases were males (mean age 45,3 ± 14,8) and 60 were females (mean age 44,3 ± 13,1). 109 cases who were examined postoperatively only.and whose ages were between 20 and 80 (mean age 44,4 ± 13,2) formed the firs subgroup of the study group.84 of these 109 patients were males (mean age 38,5 ± 13,4) and 25 were females (mean age 52,5 ± 10,9).23 patients with ages between 21 and 68 (mean age 35,5 ± 10,9) who were operated on our clinic formed the second subgroup of study group.21 of these 23 patients were males (mean age 34,4 ±11,5) and 2 were females (mean age 48 ± 8,5). These patients have undergone BTV ± Gastroenterosyomy, BTV ± Billroth II or BTV ± Pyloroplasty. Endoscopy and endoscopic biopsy for urease and histopahologic evaluation were applied to control group to determine the HP prevalence and to study group to determine the effect of appied surgical technic on HP incidence.