Uplink scheduling algorithms for the rtps traffic class for IEEE 802.16 networks
IEEE 802.16 ağları için yukarı hat planlama algoritmaları
- Tez No: 222804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
IEEE 802.16 MAC provides extensive bandwidth allocation and QoS mechanisms for various types of applications. However, the scheduling mechanisms for the uplink and downlink are unspecified by the IEEE 802.16 standard and are thus left open for vendors' own implementations. Ensuring QoS requirements at the MAC level for different users with different QoS requirements and traffic profiles is also another challenging problem in the area. The standard defines five different scheduling services one of them being the real-time Polling Service (rtPS). In this thesis, we propose an uplink scheduler to be implemented on the WiMAX Base Station (BS) for rtPS type connections. We propose that the base station maintains a leaky bucket for each rtPS connection to police and schedule rtPS traffic for uplink traffic management. There are two scheduling algorithms defined in this study: one is based on a simpler round robin scheme using leaky buckets for QoS management, whereas the other one uses again leaky buckets for QoS management but also a proportional fair scheme for potential throughput improvement in case of varying channel conditions. The proposed two schedulers are studied via simulations using MATLAB to demonstrate their performance in terms of throughput, fairness and delay. We show that the leaky bucket based scheduler ensures the QoS commitments of each user in terms of a minimum bandwidth guarantee whereas the proportional fair algorithm is shown to opportunistically take advantage of varying channel conditions.
Özet (Çeviri)
IEEE 802.16 Ortam Erişim Yönetimi (MAC), kapsamlı bant genişliği dağılımı ve değişik tipteki uygulamalar için servis kalitesi (QoS) sağlamaktadır. Ancak, bu özellikler için planlama mekanizmaları standartta tanımlanmamış ve servis sağlayıcıların uygulamasına açık bırakılmıştır. Servis kalitesi isteklerini değişken trafik modelleri için MAC düzeyinde sağlamak bu alanda karşılaşılan zorlayıcı problemlerdendir. Standart bu problemleri planlama kapsamında değerlendirdiğinden standartta beş farklı planlama sınıfı tanımlanmıştır ve bunlardan biri de Gerçek Zamanda Seçilme Servisi?dir (GZSS). Bu tezde WiMAX baz istasyonlarının GZSS için yukarı hat planlamalarının nasıl tasarlanması gerektiği araştırılmıştır. Yukarı hat trafik yönetimi için baz istasyonu tarafından her GZSS bağlantısı için bir su sızdıran kovanın (leaky bucket) kullanılması önerilmiştir. Bu çalışmada iki adet planlama algoritması tanımlanmıştır: Birincisinde, yuvarlak robin (round robin) algoritması, su sızdıran kovalarla birlikte servis kalitesini sağlamak için tasarlanmıştır. İkincisinde su sızdıran kovalar yine servis kalitesini sağlamakla birlikte oransal adil (proportional fair) algoritması kullanılarak kanal durumlarının değişmesi durumunda potansiyel üretilen iş miktarlarının artırılmasına yönelik bir tasarım ortaya konulmuştur. Önerilen yöntemler MATLAB ortamında benzetim yapılarak gerçekleştirilmiş ve üretilen iş miktarları, adil olma özellikleri, gecikme karakteristikleri bazında performansları gösterilmiştir. Sonuç olarak, su sızdıran kovaların servis kalitesini kullanıcılara asgari bant genişliği sağlaması açısından uygun olduğu, oransal adil algoritmasının ise değişken kanal durumlarından faydalanarak üretrilen iş miktarını artırdığı ortaya konulmuştur.