Elektronik telefon santralı uzay anahtarlama birimi
  1. Tez No: 4158
  2. Yazar: HACER ÖZTURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada elektronik telefon santralı, uzay bölmeli anahtar lama birimi ve denetim programı gerçekleştirilmiştir. Uzay bölmeli anahtar lama, giriş ve çıkış linkleri ara sında sürekli bir fiziksel yol kurulması ilkesine dayanır. Anahtar lama birimi dört telli devreler için 8 x 8*lik kare matris yapısında gerçekleştirilmiştir. Bu birimde 8 giriş, çıkış linki, her linkte 16 abone bulunmaktadır. Denetim programı giriş ve çıkış linkleri arasında bağ lantıyı kurar, konuşma bitirildiğinde bu bağlantıyı keser ve hala süren bir bağlantı için yeni istek olduğunda meşgul sin yalini yollar. Z-80 mikroişlemci sistemi istenen denetim iş levini gerçekleştirmek için kullanılmıştır. -iii-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a space switching unit and related control system for an electronic telephone exchang are realised. In space-division switching a continuous physical path is set up between input and output links. The switching unit is designed for four-wire circuits in the structure of an 8x8 matrix. These are eight input and output links is this unit and 16 subscribers an each link. The control program establishes the connection between input and output links, disconnects the connections when a conversation is terminated and send busy singnal if there is a request for connection to an already existing connection. A Z-80 microprocessor system has been used to realize the desired control functions. -ii-