Computational 3d fracture analysis in axisymmetric media
Eksenel simetrik ortamda üç boyutlu hesaplamalı kırılma analizi
  1. Tez No: 222813
  2. Yazar: ÖZGE ÜNAL KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DAĞ, PROF. DR. SUAT KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
In this study finite element modeling of three dimensional elliptic and semi-elliptic cracks in a hollow cylinder is considered. Three dimensional crack and cylinder are modeled by using finite element analysis program ANSYS.The main objectives of this study are as follows. First, Ansys Parametric Design Language (APDL) codes are developed to facilitate modeling of different types of cracks in cylinders. Second, by using these codes the effect of some parameters of the problem like crack location, cylinder's radius to thickness ratio (R/t), the crack geometry ratio (a/c) and crack minor axis to cylinder thickness ratio (a/t) on stress intensity factors for surface and internal cracks are examined.Mechanical and thermal loading cases are considered. Displacement Correlation Technique (DCT) is used to obtain Stress Intensity Factors.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada, içi boş bir silindirdeki üç boyutlu eliptik ve yarı eliptik çatlakların sonlu elemanlar modellemesi ele alınmıştır. Üç boyutlu çatlak ve silindir sonlu elemanlar analiz programı ANSYS kullanılarak modellenmiştir.Bu çalışmanın amaçları şöyledir: İlk olarak, silindirde değişik tipteki çatlakların modellenmesini kolaylaştırmak için Ansys Parametrik Tasarım Dili (APTD) kodları geliştirilmiştir. İkinci olarak, bu kodlar kullanılarak, problemdeki çatlak yeri, silindirin yarıçapının kalınlığına oranı (R/t), çatlak geometri oranı (a/c) ve çatlağın kısa uzunluğunun silindir kalınlığına oranı gibi parametrelerin yüzeysel ve iç çatlaklar için gerilme şiddeti faktörleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.Mekanik ve ısıl yüklemeler incelenmiştir. Gerilme şiddeti faktörlerinin hesaplanması için yer değiştirme korelasyon tekniği kullanılmıştır.