Development of an effective single layer micro-perforated sound absorber
Etkin bir tek katmanlı mikro delikli ses yutucu geliştirilmesi
  1. Tez No: 222814
  2. Yazar: ONURSAL ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mikro delikli ses yutucu malzemeler bir milimetreden küçük çaplı deliklerde yüksek ses yutma katsayısı değerleri sağlayabilir. Çeşitli türde mikro delikli ses yutucular üzerine yapılan çalışmalar, farklı uygulama alanları kapsayacak şekilde literatürde yer almaktadır. Bu tez çalışması, ticari kompozit malzeme Parabeam®' in bir yüzüne küçük çaplı delikler delerek bu malzemeden etkin bir tek katmanlı mikro delikli ses yutucu geliştirilmesi için yapılan çalışmaların sonuçlarını içermektedir. Parabeam®, E tipi cam elyaftan oluşan iki plaka ve bu iki plakayı birleştiren örülmüş kalın ipliklerden oluşan yapısal bir malzemedir. Tez çalışması, ses yutma katsayıları tahmini için geliştirilmiş analitik model, ticari yazılım MSC.ACTRAN kullanarak yapılan akustik sonlu elemanlar çözümü ve çeli tüpü kullanılarak elde edilen deneysel sonuçlarını içermektedir. Değişik delik çapları ve delikler arası uzaklıklar ile çeşitli farklı ses yutma karakterleri elde edilebilmektedir. Geliştirilen modeller yardımıyla etkin bir ses yutucu yapısı elde edilmesi için bir optimizasyon gerçekleştirilmiştir. Bu yeni mikro delikli ses yutucunın yapısal ve ses yutma özelliklerini birleştirerek geleneksel lifli yapıdaki ses yutucu malzemeler ile birlikte çeşitli farklı ve ilginç uygulamalar mümkün gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Micro-perforated sound absorbers with sub-millimeter size holes can provide high absorption coefficients. Various types of micro-perforated absorbers are now available in literature for different applications. This thesis presents results of work on the development of an effective single layer micro-perforated sound absorber from the commercial composite material Parabeam® with micro diameter holes drilled on one side. Parabeam® is used as a structural material made from a fabric woven out of a E-glass yarn and consists of two decklayers bonded together by vertical piles in a sandwich structure with piles (thick fibers) woven into the decklayers. The thesis includes, the analytical model developed for prediction of absorption coefficients, finite element solution using commercial software MSC.ACTRAN and experimental results obtained from impedance tube measurements. Different absorption characteristics can be achieved by variations in hole diameter and hole spacing. Based on the developed models, an optimization is performed to obtain an efficient absorber configuration. It has been anticipated that several different and interesting applications can be deduced by combining structural and sound absorption properties of this new micro-perforated absorber along with conventional fibrous absorbers.