CFD analysis of a notebook computer thermal management solution
Dizüstü bilgisayarların ısı yönetim çözümünün hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi
  1. Tez No: 222815
  2. Yazar: FİDAN SEZA YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT SERT, YRD. DOÇ. DR. İLKER TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
In this study, the thermal management system of a notebook computer is investigated by using a commercial finite volume Computational Fluid Dynamics (CFD) software. After taking the computer apart, all dimensions are measured and all major components are modeled as accurately as possible. Heat dissipation values and necessary characteristics of the components are obtained from the manufacturer's specifications. The different heat dissipation paths that are utilized in the design are investigated. Two active fans and aluminum heat dissipation plates as well as the heat pipe system are modeled according to their specifications. The first and second order discretization schemes as well as two different mesh densities are investigated as modeling choices. Under different operating powers, adequacy of the existing thermal management system is observed. Average and maximum temperatures of the internal components are reported in the form of tables. Thermal resistance networks for five different operating conditions are obtained from the analysis of the CFD simulation results. Temperature distributions on the top surface of the chassis where the keyboard and touchpad are located are investigated considering the user comfort.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada bir dizüstü bilgisayarın ısıl yönetim sisteminin sayısal çözümlemesi, ticari bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) programı ile yapılmıştır. Bilgisayar parçalara ayrıldıktan sonra, tüm boyutları ölçülmüş ve tüm ana bileşenler olabildiğince hassas modellenmiştir. Bileşenlerin ısı yayılımı değerleri ve gerekli özellikleri üretici teknik özelliklerinden temin edilmiştir. Tasarımda kullanılmış farklı ısı yayılımı yolları incelenmiştir. İki adet etkin fan ve alüminyum ısı yayma plakaları, ısıl tüp sistemiyle birlikte; teknik özelliklerine göre modellenmiştir. Tek ve çift hassasiyetli çözüm şemalarının yanında iki farklı eleman yoğunluğu, modelleme seçimi için incelenmiştir. Farklı çalışma güçlerinde ısıl yönetim sisteminin yeterliliği gözlemlenmiştir. İç bileşenlerin ortalama ve azami sıcaklıkları tablolar halinde sunulmuştur. HAD benzetim sonuçlarının analizinden ısıl direnç ağları beş farklı çalışma koşulu için elde edilmiştir. Klavye ve dokunmatik farenin bulunduğu şase üst yüzeyindeki ısı dağılımı kullanıcı konforu göz önünde tutularak incelenmiştir.