Identification of handling models for road vehicles
Yol taşıtları için dönüş modelleri tanılanması
  1. Tez No: 222819
  2. Yazar: KUTLUK BİLGE ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİM ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
This thesis reports the identification of linear and nonlinear handling models for road vehicles starting from structural identifiability analysis, continuing with the experiments to acquire data on a vehicle equipped with a sensor set and data acquisition system and ending with the estimation of parameters using the collected data. The 2 degrees of freedom (dof) linear model structure originates from the well known linear bicycle model that is frequently used in handling analysis of road vehicles. Physical parameters of the bicycle model structure are selected as the unknown parameter set that is to be identified. Global identifiability of the model structure is analysed, in detail, and concluded according to various available sensor sets. Physical parameters of the bicycle model structure are estimated using prediction error estimation method. Genetic algorithms are used in the optimization phase of the identification algorithm to overcome the difficulty in the selection of initial values for parameter estimates. Validation analysis of the identified model is also presented. Identified model is shown to track the system response successfully. Following the linear model identification, identification of 3 dof nonlinear models are studied. Local identifiability analysis is done and optimal input is designed using the same procedure for linear model structure identification. Practical identifiability analysis is performed using Fisher Information Matrix. Physical parameters are estimated using the data from simulated experiments. High accuracy estimates are obtained. Methodology for nonlinear handling model identification is presented.
Özet (Çeviri)
Bu tezde, yol taşıtları için doğrusal ve doğrusal olmayan dönüş modellerinin tanılanmaları, yapısal tanılanabilirlik analizinden başlamış, algılayıcı ve veri toplama sistemi ile donanmış fiziksel araç üzerinde yapılan deneyler ve bu deneylerde elde edilen veri kullanılarak gerçekleştirilen parameter kestirimleri ile sonuçlandırılmıştır. Tanılanan 2 serbestlik dereceli doğrusal model, taşıtların dönüş dinamikleri ile ilgili çalışmalarda yaygın olarak kullanılan tek izli araç modelinden faydalanarak kurulmuştur. Tek izli araç modelinde yer alan fiziksel parametreler, kestirilecek parameter kümesi içinde yer almaktadır. Bu modelin genel tanılanabilirliği, algılayıcı kümeleri seçeneklerine gore detaylıca incelenmiştir. Fiziksel parametreler, öngörü hatası kestirimi yöntemi ile elde edilmişlerdir. Eniyileme yöntemi olarak genetic algoritma kullanılarak, kestirimlerin doğru değerlere yakınsamasında engel olabilecek ilk değer sorununun giderilmesi sağlanmıştır. Tanılanan modelin geçerliliği sınanmış, modelin gerçek sistemin tepkisini başarılı bir şekilde takip ettiği görülmüştür. Doğrusal model yapılarının tanılanmasının ardından, 3 serbestlik dereceli doğrusal olmayan model yapılarının tanılanmaları üzerinde çalışılmıştır. Yerel tanılanabilirlik analizleri doğrusal olmayan model yapıları üzerinde yapılmıştır. Eniyi girdi tasarımı da doğrusal model yapılarının tanılanmaları için faydalanılan eniyi girdi tasarımı yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulamada tanılanabilirlik analizleri de doğrusal olmayan model yapısı üzerinde, Fisher Bilgi Matrisi marifetiyle tatbik edilmiştir. Fiziksel parametreler, deney benzetimlerinden elde edilen veri kullanılarak kestirilmiş, başarılı sonuçlar elde edilmiştir.