Non-darcian flow through rockfills
Darcy kanuna uymayan taş dolgu içindeki akım
- Tez No: 222818
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geçirimsiz seddeler nehir sularından değişik amaçlarla yararlanmak ve gerekli kontrolü sağlamak için sık sık kullanılmaktadırlar. Bu tür yapılar akarsuyun doğal akımını engellemekte akarsuyun kendi kendini temizleme yeteneğini azaltmaktadırlar. Nehrin akışaşağı ve akışyukarı bölümleri arasında bir engel oluşturarak doğal yaşam ortamını olumsuz yönde etkilemektedirler. Bu nedenlerle son yıllarda daha çevre dostu olan geçirimli taş dolgu yapılar göz önüne alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı bir taş dolgu bent içinde oluşan tek boyutlu, Darcy Kanunu'na uymayan akımın su yüzü profilini sayısal yöntemle hesaplamaktır. Burada yalnızca gözenekli ortam içindeki akım ele alınmış olup bend üzerindeki akımın olmadığı durum düşünülmüştür. Dolgu içerisindeki su yüzü profilini hesaplamak için yavaş değişen açık kanal akımı algoritması kullanılmıştır. Bu algoritmada gerekli olan enerji çizgisi eğimi için, gözenekli ortamlarda yaygın olarak kullanılan Forchheimmer denklemi kullanılmıştır. Bu denklem sayesinde laminar ve türbülanslı akım koşulları göz önüne alınmış bulunmaktadır. Bu tezde elde edilen su yüzey profilleri daha önceki çalışmalarda kullanılan Stephenson ve Wilkins denklemlerine dayanan hesap sonuçları ile kıyaslanmıştır. Ayrıca, önerilen sayısal çözümün geçerliliği laboratuvar koşullarında yapılan deneysel çalışma sonuçları ile kıyaslanarak, sayısal yöntemin geçerliliğinin doğrulanması hedeflenmiştir. Deney sonuçlarının Forchheimer denklemine dayanan sayısal çözüm ile makul bir uyumluluk içerisinde olduğu görülmüştür. Önerilen sayısal çözüm tekniğinin dolgu içerisindeki akım analizinde ve su bendi tasarımında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
An impermeable weir constructed across a stream prevents the longitudinal movement of aquatic life and transportation of physical and chemical substances in water, eventually having a negative impact on river environment. However, a rubble mound weir is considered environmentally friendly, since its permeability allows the streamwise migration of aquatic life. This thesis investigates the performance of this type of weir as a water use facility. The particular objective of the investigation is to study the flow mechanism in terms of water surface profile and discharge through the weir. In the study, flow through the rubble mound weir is considered non-Darcian, steady, and one-dimensional. In the analysis, gradually varied open channel flow algorithm is applied to porous medium flow through the rubble mound weir in which laminar and turbulent components of flow are taken into consideration. Unlike previous studies where Stephenson and Wilkins relations were used, in this thesis Forchheimer equation is used. To verify the validity of numerical solution of governing equation based on Forchheimer relation, an experimental investigation is conducted in the laboratory. The experimentally obtained water surface profiles are compared with the numerical results. It is observed that there is a satisfactory agreement between numerical and experimental results. The water surface profiles obtained by numerical solution are further compared with those based on Stephenson and Wilkins relations. It is concluded that the proposed numerical solution technique for the Forchheimer based governing equation may be used in the analysis of flow through, and design of rockfill weirs.