Disiplinler arası ürün tasarımı için kısıtlama tabanlı bir anlaşmazlık yönetimi sistemi geliştirilmesi
A constraint ? based conflict management system for interdiciplinary product design
- Tez No: 222923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GAYRETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, disiplinler arası ürün tasarımı için kısıtlama tabanlı bir anlaşmazlık yönetimi sistemi geliştirilmiştir. Tümleşik elektromekanik ürünlerin geliştirilmiş tasarımı ve imalatı için gerekli olan önemli teknolojik ve proses engelleri tanımlanmış ve yazı (text based) ve program (software) tabanlı bir metot (tool) geliştirilmiştir. Farklı disiplinlerin kesişiminden oluşan ürünlerin tasarım ve imalatında ürün ve müşteri gereksimlerinden doğan kısıtlamalar belirlenmiştir. Bu kısıtlamalardan yola çıkarak tespit edilen anlaşmazlıklara çözümler geliştirilmiştir.Sonuç olarak; disiplinler arası ürün tasarımında ortaya çıkan anlaşmazlıklar kısıtlama tabanlı bir modülle çözülerek ürün geliştirme zamanı ve maliyeti konusunda önemli derecede azalma sağlanmıştır. Ayrıca müşteri isteklerinin tanımlanmasına ve tasarımın alt bölümlere bölünmesine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the paper, a constraint ? based conflict management system for interdiciplinary product design is developed. A software and a text based methodology is developed to assist designers in designing and manufacturing integrated electromechanical products based on defined technological and process related obstacles. Constraints related to interdisciplinary product design and customer requirements are defined. With this constraints, conflicts are established and solutions are generated.As a result, conflicts in interdiciplinary product design are solved by a constraint?based modul leading to reduction in product development time and cost. Also this system helps to define customer requirements and divide the design into sub-systems.