Toprak karışımında farklı düzeydeki klinoptilolitin çeltikte verim, verim öğeleri ve danede bazı besin elementleri içeriğine etkisi
The effect of different levels of clinoptilolite in soil mixture on rice yield, yield factors and ingridient of some nutritients in grain
  1. Tez No: 222932
  2. Yazar: DUYGU İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİTHAT NURİ GEVREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü çeltik melezleme havuzlarında ve Toprak Bölümü laboratuvarlarında yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre 3 tekerrürde yapılmıştır. Saksıların içinde klinoptilolitin yer aldığı 3 farklı karışım (0, % 10, % 20, % 30) ve toprak yer almış ve 3 çeltik çeşidi yetiştirilmiştir. Farklı karışımlarda yetiştirilen çeşitlerde, bitkide agronomik ölçümler, danede makro-mikro element analizleri ve saksı toprağında ekim öncesi toprak analizleri yapılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre klinoptilolit karışımları ile tek bitki verimi arasında y=-0,002x + 4,43 şeklinde linear bir ilişki bulunmuştur. Klinoptilolitin yer aldığı % 10 ve % 20 karışımlarında yetiştirilen çeltik çeşitlerinde tek bitki verimi şahitten daha yüksek ve ?A? istatistiki grup içerisinde yer almıştır. Ayrıca artan klinoptilolit karışımlarında yetiştirilen çeltik bitkisi danesindeki ortalama % N ve Fe miktarında bir artış, Na miktarında ise bir azalış dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in rice hybridization pools and laboratories of Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops and Department of Soil Science. Three levels of clinoptilolite (0, % 10, % 20, % 30) were applied to the soil and three different rice cultivar were grown. Agronomic measurement of plants, micro and macro element analysis of seeds and analysis of pre-planting soil were conducted in cultivars growing in different mixtures.According to the results, a linear correlation as y=-0,002x + 4,43 was found between clinoptilolite mixture and single plant yield. Single plant yield of rice cultivars which were grown in 10 % and 20 % of clinoptilolite were higher than control plants and took place in statistical group of ?A?. Beside, increasing amount of average percentage of N % and Fe contents and decreasing amount of Na of seeds of rice plant which were grown in higher clinoptilolite concentrations were found.