Sürgülü vana kayıp katsayısının sonlu hacimler yöntemiyle ve deneysel olarak belirlenmesi
Determination of minor loss coefficient of gate valve by experimental & finite volume method
- Tez No: 222968
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sıcak ve soğuk su tesisatları, buhar tesisatları, petrokimya tesisleri ve petrol taşıma hatlarında kullanılan vanalardan biri de sürgülü vanadır. Tesisata kolay monte edilip sökülebilme özelliği olan bu vanalar, açma ve kapama vanası olarak kullanılırlar. Vanalar, tasarlanmadan önce, basınç kayıp katsayısının irdelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, ?sürgülü vanalarda basınç kayıp katsayısı?, vana açıklığına bağlı olarak, deneysel ve HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) ile hesaplanmıştır. Vananın yersel kayıp katsayısı, tam açık pozisyonunda, deneyde 0,377 ve modellemede 0,429 olarak bulunmuştur. Kayıp katsayısının vana açıklığı ile değişimi, deneysel ve sonlu hacimler yöntemlerinde birbirine benzemektedir. Ayrıca, literatürde bulunan tam açık pozisyonlu vananın kayıp katsayısı olan 0,35 ? 0,45 değerleri, bu çalışmada bulunan değere oldukça yakındır.
Özet (Çeviri)
Gate valve is one of the most popular valve products and it is used in hot - cold water and steam installation, petrochemical and oil transfer line industries. These valves, which are easy installed, were used as wide open and wide closed. Valve?s pressure drop coefficients must be examined well before designed. In this study, the loss coefficient of a gate valve are determined by both an experimental method and CFD (Computational Fluid Dynamics) method. In fully opened position, its loss coefficient yields 0,429 in calculation and 0,377 in experiment, respectively. Variation of the loss coefficient according to the valve opening is similar in both methods. Additionally, the valve loss coefficient in fully opened position, which is been in the literature, is 0,35 ? 0,45 that approximate the values in this investigation.