Avrupa Birliği ve Türkiye'de alan kullanım kararlarında yerel yönetimlerin rolü; 'Gaziemir örneği'
The role of local administrations in taking land use decisions in the E.U and Turkey; 'Gaziemir case'
  1. Tez No: 222967
  2. Yazar: ELVAN DERYA AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Nüfus artışı ile ortaya çıkan göç kentlerimizde plansız yapılaşma nedeni ile yaşanabilirliği azaltmaktadır. Sürdürülebilir bir çevre için doğru alan kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Alan kullanım kararlarında halkın katılımı önem taşımaktadır.Araştırmanın amacı, Avrupa Birliği ve Türkiye'de alan kullanım kararlarında yerel yönetimlerin rolünün belirlenmesidir. Bu kapsamda alan kullanım kararlarının alınmasında Avrupa Birliği'nin mekansal planlama ile ilgili tavsiyeleri göz önünde bulundurularak Avrupa Birliği ve ülkemizdeki ve durum değerlendirilmiştir.Araştırmada, alan kullanım kararlarının alınmasında yerel yönetimlerin ve halk katılımının rolü Gaziemir ilçesi örneğinde incelenmiştir. Araştırma sonucunda, alan kullanım kararlarında yerel yönetimlerin ve halk katılımının yeterliliği tartışılmıştır.Anahtar sözcükler : Alan Kullanımı, Yerel Yönetimler, Halk Katılımı.
Özet (Çeviri)
Immigration caused by population growth decreases the living space quality through unplanned urbanization. For a sustainable environment, right land use plays an important role. Also public participation in the process of taking land use decision is of great importance.The study aimed at identifying the existing roles of local administrations both in the E.U and Turkey. In this respect, suggestions of the E.U regarding spatial planning have been taken into consideration in land use decisions and the existing situation both in the E.U. and Turkey have been evaluated.In the study, the roles of local administrations and public participation have been investigated within the district of Gaziemir as a case study. Additionally, whether public participation within local administrations have been sufficiently effective on land use decisions, has been discussed in the final discussion section.Keywords : Land Use, Local Government, Public Participation.