Enginarda (Cynara scolymus L.) sulama, azot form ve dozlarının yaprak oluşumu ve aktif içerik maddeleri üzerinde etkileri
Effect of different forms and doses of nitrogen fertilization and irrigation on leaf occurrence and active substances of Artichoke
- Tez No: 223002
- Danışmanlar: PROF. NAZİMİ AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, farklı seviyelerde uygulanan azotlu gübrelemenin ve sulama faktörünün enginar bitkisinin verim ve yapraklarında ihtiva ettiği caffeoylchina asit ve türevleri (klorogenik asit, cynarin) ve flavonoid (cynarosid, scolymosid) v.b fenolik bileşiklere olan etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırma sonucunda en yüksek bitki verim 20,6 dt / ha ile sulama yapılan parsellerden elde edilmiştir. Farklı dozlarda yapılan azotlu gübrelemenin Caffeoylchina asit (CCS) ve flavonoid miktarlarına (%) olan etkisi incelendiğinde düşük seviyede yapılan azotlu gübrelemenin (0,75 g /saksı) CCS ve flavonoid miktarlarını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to research affect of different doses of nitrogen fertilization and ırrigation on phenolic compounds (caffeoylchina acid ? chlorogenic acid, cynarin; flavonoids ? cynarosid, scolymosid) and yield of artichoke.According to research results, the highest yield (20,6 dt / ha) was obtained on irrigated areas. Caffeoylchina acid and flavonoids have been determined as the most important active substance of phenolic compounds on artichoke leaves. The highest percentage of phenolic compounds were obtained on the lowest doses of nitrogen fertilization.