Sakız enginar çeşidinde ( Cynara scolymus L. cv. Sakız) verim dağılımına bitki yaşı, uyandırma suyu veriliş zamanı ve gibberellik asit uygulamalarının etkilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27746
  2. Yazar: GÜNNUR KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENİAN ESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET E.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde, 1990 - 1992 yılları arasında gerçekleştirilen bu çalışmada, Sakaz enginar çeşidinde, değişik uygu 1 amal aran verim dağı lamana ve kalite özelliklerine olan etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır, ilk deneme yılında, 2-2.5 cm. ve 2 cm. 'den küçük çaplardaki bitkilerden oluşan tek yıllık plantasyonlar ile 2 ve 3 yaşlardaki plantasyonlar, 07.08.1990 ve 27.08.1990 olmak üzere 2 farklı tarihte aktif büyümeye başlatılmışlardır. 2. deneme yılında ise, 2-2.5 cm. çaptaki bitkilerden oluşan tek yıllık plantasyon ile 2, 3 ve 4 yaşlardaki plantasyonlardaki bitkiler, 05.08.1991 tarihinde aktif büyümeye başlatılmış ve bu bitkilere, 30 ppm dozda GA3 çözeltisi farklı şekillerde (1 kez, 2 kez ve kontrol) uygulanmıştır. Her iki deneme yılında da, köklendirme ortamındaki bitkilerde tutum oranı, Sakız ve yerli tip bitki oranlara ile köklenme döneminde baş oluşturan bitki oranları saptanmıştır. Bunun yanı sıra farklı yaşlardaki plantasyonlarda, her iki deneme yılında da denenen uygulamalara bağlı olarak, vegetasyon dönemi boyunca bitki gelişimleri izlenmiştir. Uygulamalara göre erkenci verim ile toplam verim, her ocaktan elde edilen baş sayısına bağlı olarak saptanmıştır. Ayrıca her parselde atrofik baş oranı tespit edilmiş ve uygulamalara göre seçilmiş olan örnek ocaklar dan hasat edilen başlarda, ağırlık, çap ve boy ölçümleri yapılarak baş özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; sürgünlerin köklendirme ortamında tutum oranları, yaprak özellikleri yönünden gösterdiği farklılıklar, baş oluşturma oranları ve büyüme ucundaki gelişme özellikle-rinin, sürgün büyüklüğüne bağla olarak değiştiği saptanmış tır. Köklendirme ortamındaki yaprak şekil değiş imlerinin, bit kinin büyüme ucundaki faz değişimi ile ilgili olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan, bölgemiz koşullarında Sakız enginar çeşidinde erkenci ligin, uyandırma sulamaları zamanı ve GA3 uygulamaları ile kontrol edilmesinin mümkün olabileceği saptanmıştır. Bu açıdan uyandırma sulamalarının Ağustos ayının ilk haftası, GA3 uygulamalarının (30 ppm) ise büyüme ucu gelişim dönemine bağlı olarak iki farklı tarihte yapılmasının daha etkili olabileceği ortaya konmuştur. Farklı yaşlardaki plantasyonlarda, uyandırma sulaması zamanı ile GA3 uygulamalarının, baş ağırlığı ve şekil indeksi üzerine etkilerinin önemli olmadığı; baş ağırlığının çevre koşullarına bağlı olarak değişebileceği ortaya konmuştur. Ancak tek yıllık bitkilerde, şaşırtma şoku nedeniyle, baş gelişim döneminin uzaması sonucu, ilk oluşan ana başların yuvarlağa yakın şekilli olabileceği saptanmıştır. Bunun yanı sıra uyandırma sulamasının erkene a- İmması ve GA3 uygulamalarına bağlı olarak atrofik baş oranının arttığı ortaya konmuştur. Sonuç olarak; bölgemiz koşullarında, gerek uyandırma su lamaları zamanı, gerekse GA3 uygulamalarına bağlı olarak erkenci ligin teşvik edilmesi açısından çok yıllık kültürlerin daha şanslı olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, tek yıllık bitkilerde şaşırtma şokunun bitki gelişimi yönünden gözlenen olumsuz etkisini gidermede, bazı çözüm yollarının aranması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 208 - SUMMARY In this research, which was maintained at the faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 1990-1992, it was aimed to assess, the effects of shoots sizes, dates of awaeking irrigation and GA3 applications to the yield and quality of local globe artichoke variety named“ Sakız ”(Cynara scolymus L. ev. Sakız). In the first year of experiments, effects of two diffe rent dates of awaeking irrigation to the yield, quality and growth characteristics of plant groups which were one, two and three years old were determined. The one year old plant group was established with the two different sized offshoots, 2.0 cm. > and 2.0 - 2.5 cm. in diameter and these offshoots rooted in the nursery during spring and transplanted to the field in mid summer. In the second year of experiments, effects of GA3,30 ppm in concentration which were applied as single and twice, to the yield quality and growth charecteristics of plant groups in one, two, three and four years old were assessed. The one year old plant group was established with the rooted off shoots, 2.0 - 2.5 cm. in diameter. In the rooting medium, the rooting rate of the offshoots, the number of plants formed head and rate of leaf shape changes in the offshoots were assessed. Early and total yield, head quality, lenght of maturation periods of heads were determined during field experiments. On the other hand, the time of flowering initiation in the shoot apex of the plants belong various groups were also- 209 - assessed by paraffin method in both rooting and field mediums. Results obtained from experiments are as follows; A- In the Rooting Medium. 1. Rooting rate of the offshoots was related with the size of the offshoots and it was understood that rooting rate decreased when the diameter of the offshoots decreased. 2. The number of head forming offshoots increased when the diameter of the offshoots increased. It was also under stood that there was close relation between the head formation and leaf shapes variation. Variation from the Sakız type leaf shape which have less leaf lobes to the Yerli type leaf shape which have more leaf lobes in the offshoots was related with growth stage of shoot apex. When the flowering initiation was begun at shoot apex, Sakız type leaf shapes of the plants began to have Yerli type leaf shapes. B- In the Field 1. Early awaeking irrigation application caused to inc rease the rate of early yield. This situation is also true for GA3 application and it was understood that GA3 application as twice was more effective than single application. 2. Plants responses to the awaeking irrigation dates and GA3 applications for early yield was better in the two, three and four years old plants than that of one year- 210 - old plants. 3. Length of head maturation period was lower at the two, three and four years old plants than one year old plants, because plants rooted in the nursery were under the effect of transplantation shock and their growth were slow after transplantation in to the field. 4. Head sizes and weights were not related with the expe rimental factors and they were under the effects of en vironmental factors. 5. It was assessed that atrophic head (=bud) formation which are non marketable was the limiting factor for earliness. Therefore, it should not be forgotten that atrophic head formation increased when the plants for ced extreemly for earliness with early awaeking irri gation and GA3 applications