Avrupa Birliği'nin enerji arz güvenliği kapsamında ulusal doğalgaz ve elektrik şebekelerinin Akdeniz havzası odaklı entegrasyonu
Integration of national natural gas and electricity networks of European Union focusing on Mediterranean catchment
- Tez No: 223100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİF SOHTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde, gelişmiş ülkelerin enerji kaynaklarına olan çok boyutlu bağımlılığı, enerji kaynaklarının giderek tükenmesi sonucunda, mevcut refah ortamının korunması, bölge içinde ve bölgeler arasındaki siyasi ve ekonomik gücün elde tutulabilmesi için, arz-talep dengelerinin yeniden konumlandırılması, bu bağlamda ulusal ve uluslararası politikaların oluşturulmasını gerektirmektedir. Avrupa Birliği'nin enerji politikalarının kurulu olduğu üç temel ilke olan, arz güvenliği, enerji iç pazarı oluşturulması ve sürdürülebilir gelişme kapsamında enerji tüketim ve üretim eğilimleri incelendiğinde, mevcut ve gelecek dönemlerde ön plana çıkacak birincil ve ikincil kaynaklar olan doğalgaz ve elektrik enerjisinde özellikle arz güvenliği açısından ciddi riskler mevcuttur. Enerji arz güvenliği, yanlızca ekonomik kaygıları içeren bir mesele olmaktan çıkmıştır. Milletlerin, devletlerin ve devlet topluluklarının gelecekteki rollerini belirlenmesinde siyasi, toplumsal ve askeri boyutları da içerisine alan bir konu haline gelmiştir. AB'nin mevcut durumda var olan yüksek değerlerdeki tek taraflı enerji bağımlılığı, gelecekte Birliğin varlığını tehdit edebilecek bir unsur olarak değerlendirilmelidir. Bu sebeple çalışmada, AB enerji arz güvenliğinin sağlanmasında önemli yeri bulunan doğalgaz ve elektrik şebekelerinin, birincil enerji kaynakları bakımından zengin ancak ekonomik olarak güçsüz durumda olan Akdeniz'e komşu olan ülkeler arasında düşünülen enterkonekte şebeke projeleri irdelenmiş, bu konu ile ilgili coğrafi ve tarihi statüsü gereği köprü durumdan olan Türkiye'nin bu manadaki önemi belirtilmiş ve ülkelerin bu sayede elde edilecekleri karşılıklı kazanımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of rapid depletion of energy resources, the economic and social dependency of developed countries on energy resources is gradually increasing. Therefore, to preserve existing prosperity, to provide inter-regional and intra-regional political and economical power it is necessary to relocate the equilibrium between demand and supply and also to develop national and international policies in this context. Energy supply security, internal energy market and sustainable development; examining these three main principles on which the European Union?s energy policy is based, serious risks are expected especially in terms of supply security at natural gas and electric energy that are currently and will also in future come into prominence as primary and secondary resources. Supply safety of energy is not a question that only implies economical concerns; it is extended to a matter which is influential on determining the roles of states and state unions and and which has political, social and military dimensions. The current situation of EU, which is highly and unilaterally dependent on energy, is considered as a fact threatening Union?s existence in the future. Fort this reason, first of all at this working paper, interconnecting network projects (these projects are thought to be realised between Mediterranean countries who are rich with regard to primary energy resources but has weak economies) related to the natural gas and electric networks that has great importance at maintaining the EU?s supply safety of energy are examined and also Turkey?s importance, which is a country as a bridge between these two regions because of her geographical and historical status, and finally the mutual interests of EU countries are analysed