WC-Co semente karbürlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of WC-Co cemented carbides
- Tez No: 223183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇINAR ŞAHİN, PROF. DR. ONURALP YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada WC-Co toz karışımından hareketle basınçlı sinterleme teknikleri (HP ve SPS) uygulanarak aşınma dayanımı yüksek WC-Co semente karbürler elde edilmiştir. Toz karışımları üç farklı sıcaklıkta sabit basınç ve sürelerde iki farklı sinterleme tekniği kullanılarak sinterlenmiştir. Sinterleme süresi sıcak pres için 30 dakika, Spark Plazma Sinterleme işlemi içinde 2 dakika olarak seçilmiştir. Her iki tekniktede sinterleme sırasında toz karışımlarına 50 MPa basınç uygulanmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda sertliğin Co miktarı ile ters, sinterleme sıcaklığı ile de doğru orantılı olarak değiştiği görülmüştür. Buna ilaveten sinterleme sıcaklığının eğme mukavemeti, aşınma dayanımı ve elastisite modülü üzerine de olumlu yönde bir etkisi olduğu tespit edilmiş, Co miktarının ise mekanik özellikler üzerinde farklı sıcaklıklarda farklı etkide bulunduğu görülmüştür. Spark plazma sinterleme yöntemiyle elde edilen numunelerde sıcak pres tekniğine kıyasla daha yüksek yoğunluk ve mekaniksel özellikler elde edilmiştir. Bunun nedeni SPS yönteminin sıcak prese oranla çok daha yeni bir teknoloji olması ve çok kısa sinterleme sürelerinde teorik yoğunluğa çıkılmasına olanak tanımasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, high wear resistant cemented WC-Co bulk material is obtained from mixed WC-Co powder using pressurized sintering technologies (Hot Pressing and Spark Plasma Sintering). Powder mixtures are sintered in two different compositions by using two different sintering methods. Sintering time is chosen 30 mins for Hot Press and 2 mins for Spark Plasma Sintering. The sintering pressure is 50 MPa in both cases.After sintering processes, hardness is afected by increasing temperature, however addition of Co decreases the hardness of the bulk material. Furthermore, sintering temperature has also a good effect on bending strength,wear resistance and elasticity modulus while Co composition has different effects in different temperature on the samples. Spark Plasma Sintering method results better density and mechanical properties than conventional Hot Press technic. Because SPS makes possible to reach theoritical density in shorter sintering time.