Evaluation of acclimation and inhibitory impact of 2,6-dihydroxybenzoic acid on the biodegradation of peptone under aerobic conditions
2,6-dihidroksibenzoik asitin aklimasyon ve inhibitör etkisinin aerobik şartlar altında pepton giderimine etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 223201
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE UBAY ÇOKGÖR, PROF.DR. DERİN ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, bir biyolojik arıtma tesisinden alınan aktif çamurun zeytin yağı endüstrisi kaynaklı 2,6 dihidroksibenzoik asite aklimasyonu incelenmiştir. 2,6 dihidroksibenzoik asitin biyolojik arıtılabilirliği bir biyolojik ayrışma testi ile desteklenmiştir. Bir arıtma tesisinden alınan aktif çamur pepton içerikli sentetik atıksuya aklime edilerek yüksek ve düşük çamur yaşlarında çalıştırılmıştır. Aynı nitelikteki aktif çamura sentetik atıksu ile 2,6 dihidroksibenzoik asit aklimasyonu birlikte uygulanmış; respirometrik çalışmalar ve konvansiyonel parametrelerle sistem izlenmiştir. 2,6 dihidroksibenzoik asitin, farklı çamur yaşlarında pepton giderimi üzerinde inhibitör etkisi olduğu görülmüştür. Belirli bir işletim periyodu sonunda aktif çamurun bu karışıma aklimasyonu gözlenmiştir. Bu maddenin aklimasyonu, farklı çamur pepton ve 2,6 dihidroksibenzoik asit giderimleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Sadece pepton ile beslenen sistemlerde çok bileşenli modeller kullanılarak farklı çamur yaşlarının etkisi kinetik özellikler kapsamında değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : 2,6 Dihidroksibenzoik asit, aklimasyon, aktif çamur, modelleme
Özet (Çeviri)
In this study, acclimation of activated sludge taken from a biological treatment plant to 2,6 dihydroxybenzoic acid which is generated from olive mill wastewater was investigated. Inherent biodegradation of 2,6 dihydroxybenzoic acid was observed in a inherent biodegradation test. Activated sludge from a treatment plant was acclimated to a synthetic peptone mixture, and operated at high and low sludge ages. Acclimation of activated sludge from the same origin to 2,6 dihydroxybenzoic acid with peptone mixture was performed and monitored through respirometric studies as well as conventional parameters. Results were evaluated in comparison with peptone acclimated systems. Inhibitory effects of 2,6 dihydroxybenzoic acid to peptone degradation was observed for different sludge ages. However, acclimation of activated sludge to this compound was achieved after a certain operating period. The different sludge ages on the acclimation process was evaluated in terms of degradation of peptone and 2,6 dihydroxybenzoic acid. The only peptone fed systems of different sludge ages were evaluated in terms of kinetic characteristics estimated by using a multi-component model. Keyword : 2,6 Dihydroxybenzoic acid, acclimation, activated sludge, modelling