Sıçanlarda monokrotalin ile oluşturulmuş pulmoner hipertansiyonda silomilast, tadalafil ve her iki ilaç kombinasyonunun karşılaştırılmas
Comparation of effects of cilomilast and tadalafil, phosphodiesterase inhibitors, on monocrotaline-induced pulmonary hypertension in rats
  1. Tez No: 666486
  2. Yazar: NECİP ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET ACET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Pulmoner arteryal hipertansiyonun (PAH) patogenezi hala tam olarak anlaşılamamış olup pulmoner endotel disfonksiyonu ve enflamasyon arasındaki karmaşık etkileşimin bu hastalığın gelişimindeki esas etkenlerdendir. Bu çalışmada antienflamatuvar etkili silomilast (SİL) ve vazodilatör etkili tadalafil (TAD)'in PAH'a etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Toplamda 40 rat; kontrol, monokrotalin (MCT), MCT+SİL, MCT+TAD ve MCT+SİL+TAD gruplarına bölünmüştür. Ratlara ekokardiyografi yapılmış, invazif olarak sağ ventrikül basınçları ölçülmüş, akciğer ve kalpteki histopatolojik bulgular değerlendirilmiştir. Bulgular: MCT+SİL ve MCT+TAD gruplarında doku NO düzeyleri MCT grubu ile benzer, 61.22 (35.66-116.08) nmol/g ve 59.28 (46.68-75.81) nmol/g'a karşı 50.39 (34.54-69.42), p>0.05], MCT+SİL+TAD grubunda ise belirgin yüksek saptanmıştır 84.16 (51.39-93.53) nmol/g, p=0.01]. Sol ventrikülün sağ ventriküle oranı (LV/RV) ve pulmoner akselerasyon zamanı (PAT) açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p=0.097 ve p=0.074). Sağ ventrikül basınçları MCT+TAD ve MCT+SİL+TAD gruplarında MCT grubuna göre daha düşük saptandı 31(25-36) ve 33(26-42)'e karşı 43(39-59) mmHg, p0.05). Histopatolojik olarak MCT+SİL ve MCT+TAD gruplarında infiltrasyonun, MCT grubuna benzer şekilde devam ettiği; MCT+SİL+TAD grubunda, MCT grubuna göre anlamlı şekilde azaldığı saptandı (p=0.022).
Özet (Çeviri)
Aim: The pathogenesis of pulmonary arterial hypertension (PAH) is still not fully understood and the complex interaction between pulmonary endothelial dysfunction and inflammation is one of the main factors in the development of this disease. In this study, it was aimed to evaluate the effect of anti-inflammatory cilomilast (CIL) and vasodilator tadalafil (TAD) on PAH. Method: A total of 40 rats were divided into control, monocrotaline (MCT), MCT+CIL, MCT+TAD and MCT+CIL+TAD groups. Echocardiographic evaluation was performed to rats, right ventricular pressures were measured invasively and histopathological findings in the lung and heart were evaluated. Results: Tissue NO levels in MCT+CIL and MCT+TAD groups were similar to MCT group, 61.22 (35.66-116.08) and 59.28 (46.68-75.81) nmol/g versus 50.39 (34.54-69.42 nmol/g), p> 0.05], in the MCT+CIL+TAD group, it was found to be significantly higher 84.16 (51.39-93.53) nmol/g, p=0.01]. There was no difference between the groups in terms of left ventricle to right ventricle ratio (LV/RV) and pulmonary accleration time (PAT) (p=0.097 and p=0.074). RV pressures were significantly lower in the MCT+TAD and MCT+CIL+TAD groups compared to MCT group [31(25-36), 33(26-42) and 43(39-59) mmHg respectively, p0.05). Histopathologically, infiltration in the MCT+CIL and MCT+TAD groups was similar to the MCT group; in the MCT+CIL+TAD group, it was found to be significantly decreased compared to the MCT group (p=0.022).