Hastanede çalışan sağlık meslek lisesi mezunu hemşirelerin enfeksiyondan korunma yöntemlerine ve uygulamalarına ilişkin, bilgi düzeyinin saptanması araştırması
  1. Tez No: 22342
  2. Yazar: NURSEL EROL(KAYA)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
51 ÖZET Bu araştırma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi ve Atatürk Göğüs hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi merkezinde çalışan Sağlık Meslek Lisesi mezunu hemşirelerin hastane enfeksiyonlarından korunmaya yönelik bilgi düzeyini saptamak amacıyla yapılmıştır. GÜTFH' inden 50, AGH ve GCM'den 70 hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Ayrıca her iki hastanede 25 'er kişilik grup teker teker gözlenmiştir. Araştırmada hemşirelerin anket sorularına verdikleri doğru cevap oranının yeterli olmadığı görüldü ve anket sorularına verilen doğru cevaplar ile gözlenen uygulamalar arasında önemli bir fark görülmedi. Ayrıca Üniversite hastanesi ile Devlet hastanesinde çalışan hemşireler arasında bilgi bakımından bir fark olmadığı sonucuna varıldı. Bütün bunların ışığı altında gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY This study is made among the Nurses graduated from the Health High School who are Working in Medical Faculty of Gazi University and Center of Chest Disease and Chest Surgery in order to determine their level of knowledge in protecting themselves from nosocomial infection. 50 Nurses from Medical Faculty of Gazi University and 70 nurses from Center of Chest Surgery are contained in this study. Except that 25 nurses from each department are fallowed separetly. As result, we observed that the amount of correct answers and practice correlaters greaty and both are insufficient. Except that no difference between university nurses and state hospital nurses is observed. In light of these findings useful suggestions are made.