Gebe kadınların beslenmeye ilişkin bilgi ve alışkanlıklarının sağlık durumları üzerine etkisi ile bebek doğum ağırlığını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 22343
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAYAL(YENİSEY)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERDAN AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
-56- fi. BZEî Gebe kadınların beslenmeye ilişkin bilgi ve alış kanlıklarının sağlık durumları üzerine etkisini ve bebek doğum ağırlığını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla Gazi Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın - Doğum Polikliniğine ( Haziran -Ekim 1991) müracaat eden 250 gebe kadın araştırmaya alınmıştır. Gebe kadınları tanıtıcı bilgileri almak ve gebe kadınların beslenme bilgilerini saptamak için anket uy gulanmıştır. Araştırma süresince ve Kasım -Aralık ayları içinde doğumunu yapan kadınların bebek doğum ağırlıkla rı ve boyları hastane kayıtlarından alınmıştır. Gebe kadınların beslenme bilgi puanları ile be bek doğum ağırlığı arasındaki korelasyon (r=*A23, P>0.ü5) anlamsız bulunmuştur. Gebelikte kazanılan ağırlık ile bebek doğum a- ğırlığı arasındaki korelasyon (r= 0.44, P>0.05) anlam sız bulunmuştur. Anne yaşı ile bebek doğum ağırlığı arasındaki korelasyon (r=-0.33, P>0.05) anlamsız bulunmuştur. Annelerin eğitim durumu, ailelerin ekonomik du rumları ile bebek doğum ağırlığı arasındaki ilişkiler de (P> 0.05) istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-57- SUMMARY In this study, we examined the effect of the attitudes and knowledges of the pregnants about the feeding on their health states and also the factors affecting the newborn weights. For this aim, 250 out patient pregnants were surveyed in Obstetric and Jine- cologial department of Gazi University Medical Faculty. To get the detailed information about pregnants and their feeding knowledges a questionnaire was given. The weights of pregnants after birth, birth weights and lengts of the infants during the pregnancy and in Nowember and December were determined. The eorre2atim between toe feedirg informative poiits and infant birth weights were not significant (P> 0.05). The correlation between the weight gain during the pregnancy and infant birth weights were not sig nificant (P>0.05). The correlation between the mother age and infant birth weights were not significant (P>0.05). The correlation between mothers' education levels, financial status of the families and infant birth waights were also statistically nonsignificant ( P > 0. 05 ).