Ankara'da bulunan 18 sağlık ocağında çalışan ebe ve hemşirelerin beslenme bilgi düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 22341
  2. Yazar: SERPİL TARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERDAN AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
-71- ÖZET Bu araştırma, Gölbaşı Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlığı 'na bağlı Sağlık Ocakları ile Eğitim Araştırma Sağ lık Grup Başkanlığı' na bağlı olmayan 7 sağlık ocağı ve 2 Ana Çocuk Sağlığında çalışan 152 ebe ve hemşirenin beslenme bilgi düzeyleri nin saptanması, ayrıca düzenli eğitim verdiği varsayılan Eğitim A- raştırma Sağlık Grup Başkanlığı 'na bağlı ebe hemşireler ile Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlığı 'na bağlı olmayan ebe hemşirelerin beslenme bilgi düzeyleri arasında fark olup olmadığının saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya katılan ebe ve hemşirelere, eğitim durumu, çalışma süresi gibi kişisel özellikleri ile genel beslenme, gebe ve emzikli beslenmesi, 0-1 yaş çocuk beslenmesi, anne sütü ve 1-6 yaş beslenmesi ile ilgili soruları içeren anket uygulanmıştır. Sonuç olarak araştırmaya alınan ebe ve hemşirelerin beslenme bilgi düzeyi düşük bulunmuştur. Ayrıca her iki grup ara sında beslenme bilgi düzeyi farkının olmadığı kanısına varılmıştır. Bilgi düzeyi farkının olmamasının nedeni olarak yapılan eğitimin düzenli, sürekli ve yerinde uygulanabilir olmaması gibi etmenler sıralanabilir. Temel Sağlık Hizmetlerini götüren sağlık ocağı ekibi içinde önemli fonksiyonları olan ebe ve hemşirelerin daha etkin hizmet verebilmeleri, ancak yeterli bilgi ve beceriye sahip olma larıyla gerçekleşebilir. Bu meslek grubuna yapılacak eğitim için çeşitli öneri lerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-72- SUMMARY This Research was made for the determination of nutri tion kravledge level of whom medical fraternities belonging to Chairmanship of Gölbaşı, Education Health Group and Healt Centers moreover, 152 midwife and nurses,. working in 7 and 2 Mother- Child' s health services buildings, are not belonged to chairmanship of Gölbaşı Education Health Group. In addition to this, This research was also made to find out that whether there are differences between midwifes and nurses belonging to Education Health Chairmanship that we suppose, it gives regular education and the other midwifes and nurses not belonging to this chairmanship, in their level of nutri tion krowledge. A questionaire, that indudes questions about some pri vate things as Education level, working period and also questions about general nutrition, pregnant and sucked women nutrition, 0-1 age baby nutrition, mother-milk and 1-6 age nutrition. In Condusion, we found out that the level of nutrition knowledge of midwifes and nurses is low. Moreover, we recognised that there is no differance between the two groups in their level of knowledge about nutrition. The reason for this indifference bet ween the level of knowledge of two groups is irreqular incontempor- ary and unapplicable education. Midwifes and nurses, who have important function in fundemental Health service by Health Centers, can attain more?73- efficient service by achieving erough knowledge and proficiency. Some reccomendations were advised on the education of this proffession group.