Light harvesting and efficient energy transfer in boron dipyrrin dyads and derivatization for potential utility in dye-sensitized solar cells
Boron dipirin türevlerinde ışık hasatı ve etkin enerji transferi ve boyar madde uyarımlı güneş pillerinde potansiyel kullanıma yönelik türevlendirme
  1. Tez No: 223421
  2. Yazar: GÖKHAN BARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bikromoforik supramoleküler sistemlerde ışık anten bileşenleri tarafından toplanır ve uyarılma enerjisi akseptör bileşenine aktarılır. Bu çalışmada boradiazaindasen (BODIPY) kromoforundan oluşan yeni enerji transfer kasetleri tasarlanıp sentezlenmiştir. Uzun dalga boyunda absorplayan distiril BODIPY türevinin kolay sentezi akseptör bileşenlerinin sentezinde başarıyla uygulanmıştır. Çalışmanın birinci kısmında, anten görevi gören enerji donör BODIPY bileşenlerinden distiril BODIPY akseptörüne etkin enerji transferi gösterilmiştir. Anten etkisini göstermek için enerji transfer kasetleri artan enerji donör bileşen sayısına göre tasarlanmıştır. Bu gözlemlere dayanarak çalışmanın ikinci kısmında, boyar madde uyarımlı güneş pillerinde (DSSC) kullanılmak üzere ışığı toplayabilen fotosensitizer bir madde elde edilmiştir. Elde edilen molekül ışığın görünür ve yakın-IR bölgesinde absorpladığı ve etkin enerji transferinin gerçekleştiği gösterilmiştir. Yapının boyar madde uyarımlı güneş pillerinde yüksek bir verim göstereceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In bichromophoric supramolecular systems light is harvested by antenna components and excitation energy is channeled into an acceptor component. We have designed and synthesized novel energy transfer cassettes which are based on boradiazaindacene (BODIPY) units. Facile synthesis of long wavelength absorbing distyryl BODIPY dyes has been applied successfully in this study. In the first part of the thesis, efficient energy transfer from energy donor BODIPYs to long wavelength absorbing distyryl BODIPY core was demonstrated. To observe the antenna effect quantitatively, we have designed the cassettes with an increasing number of energy donor components. Based on these observations, in the second part of the thesis, we have introduced a light-harvesting photosensitizer for dye-sensitized solar cell (DSSC) purposes. The target molecule absorbs in visible and near-IR region and energy transfer is demonstrated successfully. Our design appears to be highly promising for DSSC.