Light harvesting and efficient energy transfer in boron dipyrrin (bodipy) functionalized perylene diimide dyads
Boron-dipirin fonksiyonlu perilendiimid türevlerinde ışık toplanması ve etkili enerji transferi
- Tez No: 180913
- Danışmanlar: PROF. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Işık toplayabilen bir moleküler anten, çeşitli kromoforik molekülertürlerin gelen ışığı absorbladığı ve uyarılma enerjisini ortak bir akseptör bileşeninegönderdiği çok bileşenli organize bir sistemdir. Bu çalışmada klik kimyası, ortabölgesinden tetraborondipirin (BODIPY) bağlanmış bir perilendiimid sentezindebaşarıyla uygulanmıştır. Işık toplayan bu moleküler sistem, ışığın görünür bölgesindeabsorbsiyon için büyük bir kesit alanı sağlamaktadır. Uyarılma enerjisi perilendiimidçekirdeğe etkin bir biçimde yönlendirilmektedir. Bu yeni anten sistemi, BODIPY-PDI bikromoforik sistemindeki enerji transferi etkinliğini gösteren ilk örnektir vebenzeri dendritik yapıların tasarım ve sentezi için oldukça ümit vaat ettiğianlaşılmaktadır.Anahtar kelimeler; dendrimer, ışık toplanması, enerji transferi, klik kimyasıv
Özet (Çeviri)
An antenna for light harvesting is an organized multicomponent system inwhich several chromophoric molecular species absorb the incident light and channelthe excitation energy to a common acceptor component. In this study, Clickchemistry has been successfully applied in the synthesis of a bay region tetraborondipyrrin (BODIPY) appended perylenediimide (PDI). This light-harvesting moleculepresents a large cross section for the absorption of light in the visible region.Excitation energy is efficiently channeled to the perylenediimide core. This novelantenna system is the first demonstration of the efficiency of energy transfer in aBODIPY- PDI bichromophoric system and appears to be highly promising for thedesign and synthesis of similar dendritic structures.Keywords; dendrimer, light harvesting, energy transfer, click chemistryiv