Canlı içerik sağlama amaçlı, MPEG-2 sistem uyumlu bir yöntem tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of an MPEG-2 system compatible method for providing live content
- Tez No: 223463
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN KAAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Temelini MPEG-2 Sistem standardının olusturdugu sayısal yayıncılıgın, çogu ülkede analog yayıncılıgın yerini almasının bir sonucu olarak; bu alanda boy gösteren analog tüketici elektronigi ürünlerinin yerlerini sayısal modelleri almaya baslamıstır. Bu ürünlerin basında; canlı yayını durdurma, kaydetme/oynatma ve ileri/geri yönde istenilen hızlarda oynatma gibi özellikler sunan Kisisel Görüntü Kaydedici aygıtlar gelmektedir. Bu çalısmada, Kisisel Görüntü Kaydedici'lerde saklı bulunan bir kaydın yeniden oynatılması esnasında, kullanıcılara; canlı yayın akısı içerisinden ilgilenebilecekleri içerikleri sunmaya yarayacak MPEG-2 Sistem uyumlu bir yöntem tasarlanmıs ve gerçeklenmistir. Kullanıcıya sunulabilecek Canlı çerik'ler (son dakika gelismeleri, güncel reklamlar ve duyurular) standartlara uygun bir sekilde tablo yapısında tasarlanmıs ve kisisel bilgisayar ortamında gelistirilen yazılımlarla gerçeklenip uygulamada test edilmistir. Sonuç olarak; mevcut standartlar gelistirilerek, sayısal yayıncılıkla beraber kaydediciler için geçerli olabilecek yeni bir kavram (canlı içerik) üretilmis, tasarlanmıs ve gerçeklenmistir. Anahtar Kelimeler : Canlı çerik, Kisisel Görüntü Kaydedici, MPEG-2 Sistem
Özet (Çeviri)
As a result of the replacement of analog broadcasting with the digital broadcasting which?s based on MPEG-2 System standard; the consumer electronics products of analog broadcasting has also been replacing by their digital models. One of those digital products is the Personal Video Recorders which have the capabilities of pausing and recording the live broadcast and replaying it later with different speeds in both forward and backward directions. In this study, a method for providing the contents in which the users may be interested when they replay their recordings on their Personal Video Recorders, has been designed and implemented. The Live Content (latest news, up-todate advertisement and announcement) that can be provided to the users has been designed as tables compatible with the standards and implemented by developing testing software on a personal computer environment. As a consequence of this study; a new concept (live content) for digital recorders has been introduced, designed and implemented by improving the current digital broadcasting standards. Keywords : Live Content, Personal Video Recorder, MPEG-2 System